Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Klaralån - Lån utan UC
5. Brixo Privatlån - Ingen UC
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Vad ska jag ta mig till?

Jag lever på min aktivitetsersättning och bostadsbidrag, vilket är under 10000 kr i månaden, och då går i princip allt åt ja först och främst hyra och så att delbetala smslån, privata lån och krediter varje mån, och ändå uteblir betalning av hälften av alla skulder jag har...... :(

Ca 1000 kr i månaden går till mig, ibland inte ens det, och då blir det att föräldrarna kanske hjälper till med någon hundring till mat eller att man lyckas ta nya smslån. Nu så verkar det däremot helt omöjligt för mig att ta nya smslån (de godkänner inte längre efter kreditupplysning) så jag känner att jag ger upp. Visst är det bra egentligen, det fattar jag, inga fler skulder, men jag har nu minus på kontot och det är i princip en hel månad tills jag får min aktivitetsersättning igen, så hur ska jag kunna överleva tills dess vet jag inte..

Jag tänker ansöka om skuldsanering men går det lika dåligt som jag misstänker att det lär göra så börjar jag fundera på att låta allt gå till kronofogden, men vet ej riktigt vad det innebär eller hur det går till. Hur skulle det påverka mitt liv? Vad händer om man inte betalar? Så lite information kring det vore väldigt bra och jag vore jättetacksam.
 
Senast ändrad:
släpp till kronofogden, lite beroende på dina boendeförhållanden o så så kanske dom kan mäta ut det där på ett par år, då får du inte skuldsanering, alternativt, att dom inte kan mäta ut eller mäta ut väldigt lite, så kan du låta det hålla på något år, sen ansöka om skuldsanering..
Men är det bara smslån så borde det totalt sett inte vara så stora skulder.
 
Tack Lasse :)
Men vad innebär det att släppa det till kronofogden? Kan man bara låta bli att betala allt tills man får bättre ekonomi? T.ex när jag kan börja arbeta och har ett riktigt jobb? Eller på något sätt lyckas samla ihop pengar.

Hamnar man hos kronofogden, hur påverkas man då? Jag vet att man inte kan ta fler smslån, men annars? Vilka kan se det?
 
Tack Lasse :)
Men vad innebär det att släppa det till kronofogden? Kan man bara låta bli att betala allt tills man får bättre ekonomi? T.ex när jag kan börja arbeta och har ett riktigt jobb? Eller på något sätt lyckas samla ihop pengar.

Hamnar man hos kronofogden, hur påverkas man då? Jag vet att man inte kan ta fler smslån, men annars? Vilka kan se det?

Alltså, helt enkelt sluta betala, du går nog back som det är nu, du har dessutom i alla fall nått väldigt nära vägs ände när det gäller att få några som helst nya lån, alls.. då har du inte så hemskt mycket annat att välja på än att sluta betala.

Du påverkas så klart, du får ju "anmärkningar" gånger flera, får problem att skaffa lägenhet, problem att tex få ny telefon via ditt mobilabbonemang osv osv.
Men ja, det är färdigkreditat på ett tag, och du har förhoppningsvis lärt dig en rejäl läxa i sammanhanget.

Visst kan du låta bli att betala, det blir ju kronofogdens sak att försöka reda ut det hela då. Får du jobb går det ju fort att lösa det genom utmätning på lön.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp