Så fast det är Socialdemokraterna som har styrt senaste 7 åren och sedan suttit i regeringsmakt i princip i 100 år med några få mandatperioders avbrott så är fortfarande allt någon annans fel

Ja men det låter ju rimligt. I synnerhet att det skulle vara SD:s fel eller typ Vänsterpartiet som inte suttit i regeringsställning. Noll verklighetsförankring och självdistans utan det är den socialdemokratiska narcissistiska självbilden där det alltid är någon annansfel och där man aldrig tar ansvar för att ha fuckat upp landet med bibliska mått. Sossarna hade en gång i tiden 60% av väljarna, varför tror du att dom är nere runt 20-25% numera?
& Ja, Moderaterna styr i Region Skåne medan Socialdemokraterna styr i Norrland. Här är skatterna lägre, sjukvården bättre, infrastrukturen mer modern och välfärdssamhället betydligt bättre.