Vid skuldsanering så kan allt gå mot kapitalbelopp tyvärr. Sen kan det vara så att det du betalat 2025 fördelas 2026 och då bokförs det i år vad som går mot kapitalbelopp och vad som går mot ränta. Fördelas det i år så får man ingen återbäring för det eftersom ränteavdraget försvunnit.
Men när du inte hade skuldsanering så har du såklart betalat ränta, dröjsmålsränta och inkassokostnader till Lowell och Inkasso
Marginalen (om du hade dessa innan).
Har man betalt ränta så ska man givetvis nyttja ränteavdraget. Det spelar inte någon roll till vem man betalt ränta. Har jag betalt ränta till dig så skulle jag se till att få återbäring för det.
Har du haft dessa tidigare år med - men missat ex 2022-2023-2024 så har du ju 30% eller 21% att hämta för dom åren med. Det kan du göra efter skuldsaneringen är godkänd och vunnit lagakraft i så fall så behåller du pengarna.
Det kan man göra upp till 6 år tillbaka i tiden. Då loggar man in och begär skriftligt att få ränteuppgifter/kontrolluppgifter av dessa inkasson eller ringer och beställer dom så man har underlag och sen fyller man i en SKV6891 för varje år man vill ompröva
https://www.skatteverket.se/privat/...er/info/6891.4.39f16f103821c58f680007048.html
Visa bilaga 5807
Typ så - Sen posta till Skatteverket, 205 30 Malmö.
Jag hittade någon sådan. Holm Bank och en till (Pjum kanske) bland annat som inte rapporterat underskott under ett par år som jag tog återbäring för i efterhand efter jag fick skuldsanering. Var inga jättebelopp i räntor men det var ändå välkomna tusenlappar.