Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Klaralån - Lån utan UC
5. Brixo Privatlån - Ingen UC
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Vill inte känna mig ensam mer, men vågar inte ge mig ut i dejtinglivet med skuldsanering..

Jag var själv vid mina tidigare återfall vansinnigt rädd för att folk skulle få veta. Efter min senaste krasch för 42 dagar sedan tänker jag tvärt om - låt dem veta!

Det är inte så att jag skriker ut mina problem men om någon frågar mig ex hur jag mår berättar jag sanningen. Jag är själv förvånad över hur stöttande människor är när man är ärlig. Och som någon tidigare nämnt är folk sjukt nyfikna, så många vet med största sannolikhet redan om dina problem.

Äg dig själv och dina problem. Om du äger dig själv och vågar stå för vem du är och vad som har hänt i ditt liv - kommer det möjligtvis ses som positivt och attraktivt hos en framtida partner.

Exakt. Det är så man ska göra. Äga och stå för sina misstag. Min nuvarande arbetsgivare gav mig sjukt mycket credd för det när jag anställdes. Total öppenhet.
 
Skummar igenom svar du har fått här lite snabbt. Men tycker verkligen att du INTE ska dejta någon nu under rådande omständigheter. Som någon skrev, fokusera på dig. Ta tag i saker , gör en förändring i livet nu under saneringen. Fokus på träning ,hälsa, komma i toppform (om du inte redan är det dvs) som någon skrev , starta ett sparande för Buffert osv…
 
Skummar igenom svar du har fått här lite snabbt. Men tycker verkligen att du INTE ska dejta någon nu under rådande omständigheter. Som någon skrev, fokusera på dig. Ta tag i saker , gör en förändring i livet nu under saneringen. Fokus på träning ,hälsa, komma i toppform (om du inte redan är det dvs) som någon skrev , starta ett sparande för Buffert osv…
Köper resonemanget men håller inte med. Den största förändringen är att stå för vem man är och vad man har gjort.

Skammen kommer fortfarande vara kvar även när saneringen är slut och lögnerna kommer bestå.

Av det du listar tror jag ändå inte att man kommer någon stans om man inte är sann mot sig själv.
 
För mig är ärlighet viktigt, med det sagt är min ekonomi inget jag skulle börja prata med någon om ibörjan när vi träffas.

Helt enkelt för att den personen har faktiskt inget med min ekonomi att göra, förens det kommer en dag då man börjar prata om gemensamma saker (boende etc)

Har inte ens tänkt tanken att min skuldsanering vore ett hinder för att eventuellt dejta.


Däremot skulle jag råda dig, då du verkar rätt osäker att arbeta med dig själv innan du ger dig ut och dejtar andra.
 
Dejta på bara, det är ju inte så att du ska blanda ihop din ekonomi med någon du precis träffat,
och varför skulle du överhuvudtaget berätta om din ekonomiska status om du enbart är i dejtingfasen?.
 
Hej, jag har 3.5 år kvar på saneringen.
Och jag börjar känna mig väldigt ensam..
Men men jag vet inte hur jag ska tänka.. får ångest av tanken att antingen behöva dölja för den man börjar dejta eller skammen över att berätta om skuldsanering.
Saken är den att jag vill att så få människor på denna jord ska veta att jag har skuldsanering. För kommer det ut offentligt så kan det påverka mig negativt på väldigt många plan. Och då berätta det för en "främling" på dejt nr4 känns som väldigt riskabelt.

Samtidigt har man levt flera år med lögner (spelberoende) och vet att det kommer inget bra ur lögner..
Och jag klarar inte av att börja få känslor för någon för att sedan såra den igen om man är ärlig om skuldsaneringen efter tex 6 månader..

Hur går era tankar kring

Risken att någon dömer dig?

Risken att bli sårad?

Risken att behöva berätta om skuldsaneringen och konsekvenserna som det kan ge både för dig själv och den du dejtar..?


Funderar seriöst på att vara singel tills saneringen är över men känner mig såå ensam just nu.
Känns som det är pest eller kolera oavs vad jag gör..

-Börja dejta ger problem/skam/ångest.

Inte dejta, enorm ensamhet/värdelös/duger inte.
Känner igen mig så mycket.
Har ingen skuldsanering men har nyligen släppt alla skulder och ska söka denna månad. Långt spelmissbruk I bagaget.
Jag har isolerat mig i många år och precis börjat dejta igen. Änsålänge har jag gett mig ut på dejt med 4 olika killar. Två av dem var jag brutalt ärlig med direkt, en annan inte lika djupgående med. Allihopa har velat ses igen. Har insett att det inte är hela världen och som andra skrivit - vill de inte fortsätta träffas så är det helt enkelt inte rätt.
Gör vad som känns rätt. Vill du berätta - kör på det.
Lycka till!
 
Känner igen mig så mycket.
Har ingen skuldsanering men har nyligen släppt alla skulder och ska söka denna månad. Långt spelmissbruk I bagaget.
Jag har isolerat mig i många år och precis börjat dejta igen. Änsålänge har jag gett mig ut på dejt med 4 olika killar. Två av dem var jag brutalt ärlig med direkt, en annan inte lika djupgående med. Allihopa har velat ses igen. Har insett att det inte är hela världen och som andra skrivit - vill de inte fortsätta träffas så är det helt enkelt inte rätt.
Gör vad som känns rätt. Vill du berätta - kör på det.
Lycka till!

Du är tjej antar jag. Stor skillnad.

Minst 95% av alla män kommer spela med och vilja "ses igen", sen när de fått vad de vill ha så kommer de dumpa. (om det är män från högre hylla). Speciellt när du vill "ta nästa steg" och bli mer seriös. Sorry om jag är brutalt ärlig bara.

Män är generellt sett desperata dock. Speciellt singlar (de som inte självvalt vill vara singlar). Kolla facebook grupper för singlar. Riktigt desperata och patetiska män. Somliga gör allt för att ligga. Spelar ingen roll om tjejen ifråga är kriminell, skuldsatt, har 5 barn med 5 olika pappor och är en vandrade röd flagga med tribaler i svanken så kommer män ändå vara där. 🤣

Hade du varit kille är det betydligt svårare och kan nästan garantera att alla tjejer inte hade velat "ses igen".

Dålig ekonomi är en röd flagga. Sen att de flesta män väljer att blunda för röda flaggor för att få ligga, det är en annan femma.

Jag säger inte att det är omöjligt att träffa någon med skulder, men dålig ekonomi är som sagt röd flagg för många och det underlättar knappast iaf.

Är man kvinna så är det lätt så länge man har ett hyggligt utseende med sig. Då spelar det nästan ingen roll men du kanske inte får plocka män på den översta hyllan men det finns många singlar som gör vad som helst för att inte vara singlar så man blir nästan imponerad av kvinnor som vill vara i ett förhållande men inte lyckas. 9 ggr av 10 har man nog för höga krav då.
 
Senast ändrad:
Nu vet jag jag inte hela din bakgrund och din situation men säg att du går på skuldsanering och kämpar med att fixa detta, och du saknar någon att dela vardagen med. Kanske drömmer du om barn eller liknande.

Jag förstår att du känner dig ensam, människor är flockdjur och jag tror inte på det där uttrycket att ”ensam är stark”!

Jag förstår inte riktigt logiken bakom dem som tycker att man inte FÅR dejta för att man har skulder. Allt handlar om vad du gör idag för att fixa till dina misstag. Det är som att säga att man inte är värd kärlek eller att vara älskad för att man begått misstag tidigare i livet? Såsom att säga att man ska vara helt fixad och ordnad för att gå in i en relation eller ha allt på sin plats för att kunna dela sitt liv med någon eller bli älskad/älska? Absolut inte. Man behöver inte vara hel för att gå in i en relation. Det är många som lever i relationer idag med större brister än ett skuld register.

Sen att det är svårt att hitta rätt match eller hitta nån som accepterar ens brister är en annan femma. Klart det är ”enklare” att hitta någon om man har allt på plats, men att du inte ska ut och dejta, träffa människor bara för du har skuldsanering ser jag absolut inte vara ett hinder…
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp