- Blev medlem
- 31 augusti 2012
- Meddelanden
- 22 852
- Mottagna reaktioner
- 16 192
- Poäng
- 10 747
Jag har hög uc score, men hur går man från 8 till 16, samma dag som sista betalningsanmärkningar försvinner? Utan att ha gjort något?
Du jämförs med en annan grupp - nu folk som inte har anmärkning.
- Blev medlem
- 20 januari 2020
- Meddelanden
- 62
- Mottagna reaktioner
- 18
- Poäng
- 62
Det Terry skriver är helt korrekt. Jag gick från 8,4 till 30,2 dagen efter, nu nere på 28.8 någon månad senare trots att jag dragit på mig ytterligare en förfrågan. Ska tilläggas att jag fortfarande har synligt skuldsaldo som borde försvinna i november, får se då om något händer med scoren.
- Blev medlem
- 7 januari 2015
- Meddelanden
- 1 622
- Mottagna reaktioner
- 1 092
- Poäng
- 867
Jag har då och då under året läst om liknande fall som ditt. Och då har det (förutom det Terry är inne på, jämförelsegrupper) spekulerats i ifall man som "nykläckt" som person utan anmärkning ofta tenderar att ta nya lån direkt man får chansen. Och därför alltså "straffas" direkt efter. Men som jag förstår det brukar scoren gå ner ganska rejält efter ett par månader om man inte börjar dra på sig nya lån och förfrågningar. Om något av det här stämmer kan jag däremot inte svära på 

Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.