Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Klaralån - Lån utan UC
4. Brixo Privatlån - Ingen UC
5. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Avsluta kreditkort

Jag har kortkredit hos Swedbank. Där kan man avsluta krediten, men som en del har skrivit så betalar man tills allt är återbetalt och sen avslutas krediten. Problemet har ju varit att tidigare så har man kunnat flytta över från krediten till kontot så jag har aldrig kunnat betala bort. Så detta var ett bra sätt för mig att bli av med skiten.

Jag hade en sån på Nordea förr,riktigt åbäke som man aldrig blir av med nästan...
 
Största problemet är att man betalar in och när man har dåligt en månad så plockar man ut allt. Då är man tebax på ruta ett igen. Tycker det är skönt att skiten är avslutat och färdigbetald om ett par månader
 
Kreditkort är verkligen den sämsta sortens "lån" om man behöver plocka ut pengar på dem varje månad. Då tickar bara räntan på och ingen skuld minskar någonsin så länge man inte tar sig ur den onda cirkeln; betala in - plocka ut...
 
Jag hade Ikano/Preem kortet.Men efter ett år gjorde jag mig av med kortet genom att betala igen och avsluta krediten Det dumma är att man vill när kortet är avslutat att även "UC" få reda på att krediten har avslutas,vilket var ett ett riktigt hie innan det gjordes.Jag sa till Ikano att dom skulle meddela att krediten var avslutad,men dom ville hellre att jag skulle ta kontakt med "UC" i stället.
 
Jag hade Ikano/Preem kortet.Men efter ett år gjorde jag mig av med kortet genom att betala igen och avsluta krediten Det dumma är att man vill när kortet är avslutat att även "UC" få reda på att krediten har avslutas,vilket var ett ett riktigt hie innan det gjordes.Jag sa till Ikano att dom skulle meddela att krediten var avslutad,men dom ville hellre att jag skulle ta kontakt med "UC" i stället.

Har fått liknande svar av ikano när jag skulle avsluta ett annat kort hos dom.. jag tror fortfarande det syns på uc som en beviljad kredit, trots att dom säger att det är avslutat..
 
Tror inte det är standardförfarande. Avslutade 5 kreditkort när jag samlade lånen och alla rapporterade in.
 
Kreditkort exploderar folk som ej har inkomst och får dyra krediter.. dyr ränta känns lite märkligt hur det kan få bli så..
 
Finns det fler kort som ”försvinner” från UC som Amex gör om man avslutat dom fast dom inte är slutbetalda?
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp