- Blev medlem
- 24 Juli 2022
- Meddelanden
- 212
- Mottagna reaktioner
- 26
- Poäng
- 112
Jo alla 24st är deSkickade delgivningar och inte ett enda utslag på 15 månader?
Följ videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din hemskärm.
Notera: Den här funktionen kanske inte är tillgänglig i vissa webbläsare.
Jo alla 24st är deSkickade delgivningar och inte ett enda utslag på 15 månader?
Intressant,de tappade kanske bort dig i systemet så är du skuldfriSJo alla 24st är de
Haha tror knappast det, står inne hos kronofogden så lär inte bli bortappad nånstans med så mycke skulder fast de hade ju varit någotIntressant,de tappade kanske bort dig i systemet så är du skuldfri
Har du ringt dem och undrat?Haha tror knappast det, står inne hos kronofogden så lär inte bli bortappad nånstans med så mycke skulder fast de hade ju varit något
Ne vill väl inte de ska påskynda utmätningen såklartHar du ringt dem och undrat?
Om du inte slösade bort 200 kronor skulle du haft 4800,det kanske kommer att kännas bra nästa gång också, SLUTA med spel snälla du,inte ens för 5 kronor!Ca 2 veckor till lön, min första löneutmätning börjar egentligen då, men precis vid förra lönen fick jag mitt besked och då startade också det hela i mitt huvud. Nu får jag inte ha för mycket på kontot och börja tänka på varje krona.
Jag är väl förberedd inför allt nu, och min budget håller bättre än jag trott. Ungefär normalbeloppet på 6091 kr ( ett par hundra mer) lämnade jag på kontot för att se hur det går att leva på detta, trots en ok budget i bakfickan. Här är vi nu, som sagt efter ca 2 veckor från lön, och 2 veckor kvar.
Matkostnaden på 1500 kr kommer gå bra för mig. Jag har förvisso redan handlat mat ( ingår hygien, städ och tvättartiklar) för ca 1300 kr denna månaden, men det har vart lite väl mycket förberedelse och "inför framtiden" på den summan, så där är det lite högre just denna månaden. Tror dessutom inte jag behöver mycket mer än någon liter mjölk, fil/yougurt och kanske lite färska grönsaker för resten av månaden. Frys, kyl och skafferi är välfyllda, busskort för ett par månader inköpta och jag känner mig väl till mods.
Slösade bort 200 kr på lite spel i helgen, men det känns ok, det har jag under kontroll och får räknas som nöje/unna sig något.
Efter matinköpen och spel fanns nu 4600 kr kvar på kontot och idag kom både elräkningen och telefon/bredbandsräkningen . Jag betalade dem nu direkt, ca 1100 kr och slipper dem på nästa lön/normalbelopp. 3500 kr kvar nu på kontot och egentligen inget utöver lite mat jag behöver till nästa lön. Det här kommer gå bra, jag känner mig så lugn nu när allt är klart med att verkligen få löneutmätning. Äntligen gör jag rätt för mig igen, äntligen vet jag vad jag har att leva för, äntligen slutar brevlådan, Kivra och telefonen översvämmas av brev/samtal flera gånger per dag. Jag kan andas och leva igen.
Jag tackar verkligen för omtanken och förstår hur du tänker. Om jag ska försvara mig lite, så har mitt problem genom spel, vart roulette, det är där jag spelat bort en del pengar och gjort dumma val. Nu spelade jag på lite hästar, ihop med en annan person ( som fick skicka in, då jag själv är satt på spelpaus och inte kan eller spelar alls annars). Jag brukade även innan spela för någon lite summa, då detta är ett intresse med trav. Men just inom travet har jag aldrig haft problem att hålla mig på en liten summa att spela för. Men så gulligt av dig, och ändå så rätt tänkt att spel aldrig är bra, tar till migOm du inte slösade bort 200 kronor skulle du haft 4800,det kanske kommer att kännas bra nästa gång också, SLUTA med spel snälla du,inte ens för 5 kronor!

Låter lite konstigt att du fått en ca summa? Om du fått maxbeslut eller inte beror på vad du har i lön/inkomst och vad du får behålla. Du ska få behålla 6091 kr plus din hyra, ev resekostnad till jobb, samt lite extra om du ev har sjukdom och behöver medicin/sjukvård. Detta om du bor själv, annars räknas det lite annorlunda om du har hemmaboende barn, är gift/sambo osv. Ditt belopp på 6091 kr ska räcka till allt utöver hyra, resekostnad och ev medicin. Hur du fördelar pengarna på mat och andra utgifter bestämmer du själv, men det vanligaste är väl att man har tex fackavgift/a-kassa, el, telefon och hemförsäkring som andra fasta utgifter utöver mat och allt övrigt. Här kommer ett exempel ( som är felräknat på 91 kr för att det ska bli enklare med siffrorna)Fick nu svar om löneutmätningen. Står att jag ska betala 10000-11000 ca till utmätning. Är det maxbeslut eller inte? Hur är de 6090 kr fördelade på mat o.s.v?
Oj..såå mycket drar dom i utmätning? Väntar snart på min..dock räknas väl tre barn in i förbehållsbeloppet oxå? Har du barn?Fick nu svar om löneutmätningen. Står att jag ska betala 10000-11000 ca till utmätning. Är det maxbeslut eller inte? Hur är de 6090 kr fördelade på mat o.s.v?
Du får behålla mer om du har barn, men jag kan inte de siffrorna. De finns dock att läsa på kronofogdens hemsida. Blir dock lite undrande över att du tycker det är mycket som dras? Fakta är ju att du som ensamstående har exakt 6091 kr kvar av din inkomst, efter hyra och resekostnad till och från jobbet, med löneutmätning. Har du maxbelopp, så drar de allt annat på din lön som överstiger den summan. Har du tur får du inte maxbelopp, och kan få ut några hundralappar till. Då har du en fast summa varje månad som de drar. Då gäller det förstås att du inte är sjuk eller något, och får ut mer i lön än var kfm har räknat på, och du får behålla det som blir över. Löneutmätning är alltså ingen lyxtillvaro om någon tror det. 6091 kr till ALLT utom hyra och resekostnad( oftast busskort) är ganska tufft att leva på. På den summan ska du helt enkelt klara dina andra räkningar, mat, kläder, hygien, nöje, jul, semester, fritidsintressen och allt du anser dig behöver i ditt liv.Oj..såå mycket drar dom i utmätning? Väntar snart på min..dock räknas väl tre barn in i förbehållsbeloppet oxå? Har du barn?
Nej de är vuxna. Men barn under 18 (tror jag det är) räknas in också.Gå in o kolla kfm sida.Oj..såå mycket drar dom i utmätning? Väntar snart på min..dock räknas väl tre barn in i förbehållsbeloppet oxå? Har du barn?
Har man en sambo med hög inkomst får man inte alltid behålla så mycket. Hyra och hushållets kostnader proportioneras.Du får behålla mer om du har barn, men jag kan inte de siffrorna. De finns dock att läsa på kronofogdens hemsida. Blir dock lite undrande över att du tycker det är mycket som dras? Fakta är ju att du som ensamstående har exakt 6091 kr kvar av din inkomst, efter hyra och resekostnad till och från jobbet, med löneutmätning. Har du maxbelopp, så drar de allt annat på din lön som överstiger den summan. Har du tur får du inte maxbelopp, och kan få ut några hundralappar till. Då har du en fast summa varje månad som de drar. Då gäller det förstås att du inte är sjuk eller något, och får ut mer i lön än var kfm har räknat på, och du får behålla det som blir över. Löneutmätning är alltså ingen lyxtillvaro om någon tror det. 6091 kr till ALLT utom hyra och resekostnad( oftast busskort) är ganska tufft att leva på. På den summan ska du helt enkelt klara dina andra räkningar, mat, kläder, hygien, nöje, jul, semester, fritidsintressen och allt du anser dig behöver i ditt liv.
Jag är fullt medveten om att dom drar så mycket det går..dom lär säkert dra mer av mig då min man har inkomst oxå. löneutmätning är självklart ingen lyx..formulerade mig nog fel bara i förra inlägget..Du får behålla mer om du har barn, men jag kan inte de siffrorna. De finns dock att läsa på kronofogdens hemsida. Blir dock lite undrande över att du tycker det är mycket som dras? Fakta är ju att du som ensamstående har exakt 6091 kr kvar av din inkomst, efter hyra och resekostnad till och från jobbet, med löneutmätning. Har du maxbelopp, så drar de allt annat på din lön som överstiger den summan. Har du tur får du inte maxbelopp, och kan få ut några hundralappar till. Då har du en fast summa varje månad som de drar. Då gäller det förstås att du inte är sjuk eller något, och får ut mer i lön än var kfm har räknat på, och du får behålla det som blir över. Löneutmätning är alltså ingen lyxtillvaro om någon tror det. 6091 kr till ALLT utom hyra och resekostnad( oftast busskort) är ganska tufft att leva på. På den summan ska du helt enkelt klara dina andra räkningar, mat, kläder, hygien, nöje, jul, semester, fritidsintressen och allt du anser dig behöver i ditt liv.
Kolla på kfm sida där du kan göra uträkning så får du en uträkning som brukar stämma ganska braJag är fullt medveten om att dom drar så mycket det går..dom lär säkert dra mer av mig då min man har inkomst oxå. löneutmätning är självklart ingen lyx..formulerade mig nog fel bara i förra inlägget..

Men vi hsr ingen hyra..bor i villa där min man amorterar på sitt lån..i inkomsuppgiterna?? Förstår att amortering ej tad hänsyn till..men bolån måste uu betalasHar man en sambo med hög inkomst får man inte alltid behålla så mycket. Hyra och hushållets kostnader proportioneras.
Man får räkna med skälig amortering (lägsta kravet), räntor, uppvärmning och övriga driftkostnader som boendekostnader.Men vi hsr ingen hyra..bor i villa där min man amorterar på sitt lån..i inkomsuppgiterna?? Förstår att amortering ej tad hänsyn till..men bolån måste uu betalas
Ååh så det min man betalar i amortering är nstsn dom hyra!!?? Tack..lite lugnare..han kommer såklart drabbad ekonomiskt an min löneutmätning ändå på andra sättMan får räkna med skälig amortering (lägsta kravet), räntor, uppvärmning och övriga driftkostnader som boendekostnader.
Svårt att svara på vad övrig ersättning är, men kanske du fyllde i något som de godkänt utöver? Jag får tex " extra" för medicin och sjukvård då jag har problem med hjärtat och äter mycket medicin. Läste att man kan få för tex specialkost, umgänge med barn, sjukresor mm, så det kanske är något sådant du fyllt i?Jag fick min löneutmätni gsbesked. Men de har skrivit 350 kr mer i ersättning. Annan ersättning står det.isåll. Jag semesterväxlar så jag får ingen ersättning.
Nej jag menar min lön det är 350 kr för mycket. Så konstigt.Svårt att svara på vad övrig ersättning är, men kanske du fyllde i något som de godkänt utöver? Jag får tex " extra" för medicin och sjukvård då jag har problem med hjärtat och äter mycket medicin. Läste att man kan få för tex specialkost, umgänge med barn, sjukresor mm, så det kanske är något sådant du fyllt i?
Jag vågar inte svara, men min lön räknade de ju ner istället. Du kanske har tjänat mer ( exempel övertid) förra året och de räknar ut ett snitt och går på det?Nej jag menar min lön det är 350 kr för mycket. Så konstigt.
Min lön räknade dom rejält över vad jag faktiskt tjänar, ca 2000:- om jag minns rätt. Trots att jag lämnade aktuella uppgifter så gick KFM på skatteverkets uppgifter 6 månader bakåt, där jag bland annat hade fått retroaktiv löneförhöjning. Det påverkar ju inte förbehållsbeloppet, men möjligheten att tjäna lite extra blir ju påverkad negativt.Nej jag menar min lön det är 350 kr för mycket. Så konstigt.
Eller positivt om man väljer att se det såMin lön räknade dom rejält över vad jag faktiskt tjänar, ca 2000:- om jag minns rätt. Trots att jag lämnade aktuella uppgifter så gick KFM på skatteverkets uppgifter 6 månader bakåt, där jag bland annat hade fått retroaktiv löneförhöjning. Det påverkar ju inte förbehållsbeloppet, men möjligheten att tjäna lite extra blir ju påverkad negativt.
Visst, men det blir ändock en viss orättvisa i besluten. För många kan det ju i praktiken bli det samma som ett maxbeslut trots att det inte är ett maxbeslut.Eller positivt om man väljer att se det så
Och det kan ju vara positivtVisst, men det blir ändock en viss orättvisa i besluten. För många kan det ju i praktiken bli det samma som ett maxbeslut trots att det inte är ett maxbeslut.
Inte för min del, och i det jag skriver utgår jag från mig själv. Varför? Jo, för att de gånger jag behövt behålla extra och fått det godkänt så har det varit en jäkla massa strulande med återbetalningen från KFM. Då är det väldigt mycket enklare att kunna tjäna lite extra ibland och inte behöva ansöka om att få behålla lite mer om man får en hanterbar extrakostnad. Så ser jag på det. Och dessutom är förbehållsbeloppet inte en enkel sak att leva på om man ska göra det under lång tid utan någon som helst extra marginal. Hoppas fortfarande att en förändring ska vara på ingång i form av en utmätningsfri månad eller nåt.Och det kan ju vara positivt

Inte för min del, och i det jag skriver utgår jag från mig själv. Varför? Jo, för att de gånger jag behövt behålla extra och fått det godkänt så har det varit en jäkla massa strulande med återbetalningen från KFM. Då är det väldigt mycket enklare att kunna tjäna lite extra ibland och inte behöva ansöka om att få behålla lite mer om man får en hanterbar extrakostnad. Så ser jag på det. Och dessutom är förbehållsbeloppet inte en enkel sak att leva på om man ska göra det under lång tid utan någon som helst extra marginal. Hoppas fortfarande att en förändring ska vara på ingång i form av en utmätningsfri månad eller nåt.![]()
Min lön räknade dom rejält över vad jag faktiskt tjänar, ca 2000:- om jag minns rätt. Trots att jag lämnade aktuella uppgifter så gick KFM på skatteverkets uppgifter 6 månader bakåt, där jag bland annat hade fått retroaktiv löneförhöjning. Det påverkar ju inte förbehållsbeloppet, men möjligheten att tjäna lite extra blir ju påverkad negativt.
Jag fick bara för sjukvård bara. Går till jobbet så inget för resor. Så då blir det ca 6450 kr att leva på? Har nog ingen möjlighet att få in xtra pengar. Jessica har du lagt ut pengar först för (ögon ) linser? Förstår dej fullständigt. Sen har du ju haft sjukt mycket problem att få ut pengarna 😳Min lön räknade dom rejält över vad jag faktiskt tjänar, ca 2000:- om jag minns rätt. Trots att jag lämnade aktuella uppgifter så gick KFM på skatteverkets uppgifter 6 månader bakåt, där jag bland annat hade fått retroaktiv löneförhöjning. Det påverkar ju inte förbehållsbeloppet, men möjligheten att tjäna lite extra blir ju påverkad negativt.
Jag har inte begärt att få behålla extra för linser o glasögon. Får jag ut lite extra så behövs det inte. Men jag har lagt ut pengar för akut tandvård, som jag fick tillbaka för men det tog lång tid. Betalade en faktura den 27e på över 2000:- för tandläkaren och fick inte återbetalningen fråns i mitten på nästkommande månad. Det blev ett stort problem. Glasögon linser vill jag minnas att man får ta ett kostnadsförslag på och skicka till KFM först så får man besked om vad man får behålla extra.Jag fick bara för sjukvård bara. Går till jobbet så inget för resor. Så då blir det ca 6450 kr att leva på? Har nog ingen möjlighet att få in xtra pengar. Jessica har du lagt ut pengar först för (ögon ) linser? Förstår dej fullständigt. Sen har du ju haft sjukt mycket problem att få ut pengarna 😳

Frågan är om du får behålla april lönen.Och nu kom (äntligen) mitt brev om att lämna inkomstuppg. Typ en månad sent, så hann få mars lönen ( och kmr få april), inte för att det gjorde ngn skillnad ekonomiskt egentligen. Ska senast vara inlämnad 1/4, hade hopp om att få skatten men den kan jag väl glömma nu. Är pepp på att påbörja resan mot skuldfri men även ångestfylld av hur detta ska gå..![]()
April är nog mkt mkt tveksamt om du lämnar in när du ska. Ovanligt att lönerna körs så pass tidigt och när du väl skickat in går det snabbtOch nu kom (äntligen) mitt brev om att lämna inkomstuppg. Typ en månad sent, så hann få mars lönen ( och kmr få april), inte för att det gjorde ngn skillnad ekonomiskt egentligen. Ska senast vara inlämnad 1/4, hade hopp om att få skatten men den kan jag väl glömma nu. Är pepp på att påbörja resan mot skuldfri men även ångestfylld av hur detta ska gå..![]()
Men då har du väl haft skuldsaldo ett tag? Isf hade skatteåterbäringen rykt ändå.Och nu kom (äntligen) mitt brev om att lämna inkomstuppg. Typ en månad sent, så hann få mars lönen ( och kmr få april), inte för att det gjorde ngn skillnad ekonomiskt egentligen. Ska senast vara inlämnad 1/4, hade hopp om att få skatten men den kan jag väl glömma nu. Är pepp på att påbörja resan mot skuldfri men även ångestfylld av hur detta ska gå..![]()
Ja skatten kan du glömma, den har ju som vanligt ingen koppling till löneutmätningOch nu kom (äntligen) mitt brev om att lämna inkomstuppg. Typ en månad sent, så hann få mars lönen ( och kmr få april), inte för att det gjorde ngn skillnad ekonomiskt egentligen. Ska senast vara inlämnad 1/4, hade hopp om att få skatten men den kan jag väl glömma nu. Är pepp på att påbörja resan mot skuldfri men även ångestfylld av hur detta ska gå..![]()
Garn? Du får överklaga utmätningen av överskjutande skatt och hänvisa till mänskliga rättigheter och sånt angående garn. Någon ska vara den förstaFörlåt menade mars lönen. Och okej så hade inte fått skatten oavsett. Jag som började drömma om allt garn jag kunde köpa .
