Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Brixo Privatlån - Ingen UC
4. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
5. Klaralån - Lån utan UC
6 Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Lumify - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Ferratum - Lån utan UC
10. Brixo - Lån utan UC
11. Nstart - Godkänner skuld hos KF+bet.anmärkningar

Den stora tråden om allt - Småprat, tips mm

Låter illa, varför skulle den tas i beslag?
"Anmälaren har efter olyckliga omständigheter, skriver hon, fått skulder hos Kronofogden. Men trots att det finns andra tillgångar valde polisen att beslagta bilen, som är gammal och gått nästan 30 000 mil."

Tidningen vet väl inte vad skillnad på beslag och utmätning är. Du får maila och förklara.
 
Undrar just vad damerna hade gjort för ont..
Jag tycker att de gånger det tas saker på distans är det tämligen ofta personer som redan är kända av polisen som blir av med saker.
 
Ja alltså det råder väl inga oklarheter att dom blev av med sin bil det som är lite märkligt är att dessa gamlingar lämnades i skogen mitt i natten.
 
Äntligen. Att detta tog så här lång tid är galet. Varför kontanter, jo för att vi lever i en omvärld där vi har krig i vårt absoluta närområde och där en utav tusentals dagliga drönare kan hamna fel och utlösa ett krig på nolltid - i Sverige. Då är vårt digitala system jävligt sårbart och det är delvis också anledningen till den här lagändringen.

Men skulle redan varit infört och borde vara ännu mer strikt att alla borde ta emot kontanter.


Detta är framförallt bra "Och banker måste se till att personer kan sätta in kontanter i hela landet." Banker ska hantera kontanter.
 
Varför gör man det inte bara olagligt ha skulder. Vi är typ där redan.
Var hittar du det i brottsbalken?

De allra flesta i Sverige har skulder, och sköter dessa utan större konstigheter, undertecknad inkluderad.
 

Samtidigt som Försäkringskassan och Pensionsmyndigheten själva ska utfärda sanktionsavgifter och därmed avlasta Polismyndigheten.

Detta då "ringa bidragsbrott" inte längre ska generera en polisanmälan och efterföljande förundersökning, med allt vad det innebär.
 
Var hittar du det i brottsbalken?

De allra flesta i Sverige har skulder, och sköter dessa utan större konstigheter, undertecknad inkluderad.
Menar de som inte betalat sina skulder inte de som har skulder och sköter betalningar, dock så lever folk som de gör. Sveriges folk är top 5 mest skuldsatta hushållen i världen.
 
Menar de som inte betalat sina skulder inte de som har skulder och sköter betalningar, dock så lever folk som de gör. Sveriges folk är top 5 mest skuldsatta hushållen i världen.

Skuldsättning i förhållande till tillgångar har minskat sedan 90-talet.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp