- Blev medlem
- 7 februari 2021
- Meddelanden
- 1 485
- Mottagna reaktioner
- 778
- Poäng
- 677
Jo tack, det känner jag till….Betydligt bättre idag än för 15 år sen.
.Följ videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din hemskärm.
Notera: Den här funktionen kanske inte är tillgänglig i vissa webbläsare.
Jo tack, det känner jag till….Betydligt bättre idag än för 15 år sen.
.Är rätt nöjd med att ha ett bolån ändå, använde de närmare 10 år då pengarna var "gratis" till att amortera aggressivt.Jo tack, det känner jag till…..
Det är bara att gratulera, tyvärr var inte min hjärna med på dom noterna dåÄr rätt nöjd med att ha ett bolån ändå, använde de närmare 10 år då pengarna var "gratis" till att amortera aggressivt.
Motsvarande bostad att hyra hade kostat det trippla mot vad jag har betalat i avgift och ränta.
. Men skulle jag ”börjat om” karusellen idag så hade jag nog tänkt likadant 
Det är bara att gratulera, tyvärr var inte min hjärna med på dom noterna då. Men skulle jag ”börjat om” karusellen idag så hade jag nog tänkt likadant
. Jag har lärt mig en läxa, och den tar jag med mig resten av livet
![]()
Då är kontentan att du faktiskt egentligen skulle vilja ha bolån just nu?Tur man inte har bolån just nu![]()

Ja, så är det ju faktisktDå är kontentan att du faktiskt egentligen skulle vilja ha bolån just nu?![]()

Är rätt nöjd med att ha ett bolån ändå, använde de närmare 10 år då pengarna var "gratis" till att amortera aggressivt.
Motsvarande bostad att hyra hade kostat det trippla mot vad jag har betalat i avgift och ränta.
I princip alla skickas dessa uppgifter om underskott till skatteverket. Men det stämmer att man inte får någon skatteåterbäring för lån utan säkerhet längre från 2026 (deklaration & återbäring 2027).Nyfiken fråga. Har tidigare hjälpt en nära vän samla hans krediter så gott det går men nu väntar han ut alla förfrågningar och ska betala av en avbetalning helt innan han söker samlingslån på allt.
Min fråga är att visst har ränteavdraget på lån utan säkerhet försvunnit nu? Så finns det någon anledning för han att rapportera detta i deklarationen nästa år? För visst ger högre underskott sämre betyg? Eller blir det pannkaka kanske om det står på UC att han har lån på 300k men ett underskott på 0?