Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Klaralån - Lån utan UC
5. Brixo Privatlån - Ingen UC
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Förklara kapitalskuld för mig!

Jag har hamnat hos fogden och har kört min ekonomi i botten p.g.a ett mångårigt spelmissbruk. Det ända jag kan hoppas på är skuldsanering då skulderna är stora och kreditgivarna många.
Har sammanställt alla lån och krediter nu och undrar hur man ska räkna på räntan när skulden förfallit till fogden.

Exempel:
Jag har lånat 2000:- med en återbetalningstid på 30 dagar.
Avgifter 500:- och ränta 500:-jag ska alltså betala tillbaka 3000:-
Dröjsmålsräntan är från första dagen skulden förfallit till betalning.

Skulden förfaller och lämnas till inkasso efter två månader och är på 3000:- plus dröjsmåls ränta på 500:- Förseningsavgifter/aviavgifter på 500:-och inkassokostnad på 200:- tillkommer.

Alltså får jag en faktura på 4200:-

Den går efter ett tag vidare till fogden efter det har tillkommit ränta på 400:- och 900:- i avgift.
Att betala in står således 5500:-
Där står även att 10% ränta kommer att tas ut på kapitalbeloppet fram tills dess skulden är till fullo betald.

Vilket är då kapitalbeloppet?
Är det samma som ursprungligt lånebelopp på 2000:- eller är avgifter och ränta inräknat så det är 4600:-?
Eller är det på hela beloppet på 5500:-?

Blir satt på löneutmätning men det täcker inte att betala både ränta och amortering utan endast 50% av månadsräntan som innebär att skulden inte minskar utan ökar med 100:- i månaden i snitt.
Ökar då kapitalbeloppet med 1200:- per år till 6700:- Eller ökar bara det aktuella skuldbeloppet?

Är kapitalbelopp och kapitalskuld samma sak?

Snälla!
Nån som kan detta?
 
Du får kanske kolla på ditt avtal, men det är vanligt att räntan (och ev avgifter) kapitaliseras löpande, så skulle inte bli förvånad om de räknar hela beloppet som kapitalskuld.

Osäker på om det är samma sak, men tror inte det. Kapitalbelopp är som jag förstått det själva ursprungsskulden och kapitalskuld kan innehålla kapitaliserad ränta.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp