- Blev medlem
- 29 mars 2016
- Meddelanden
- 309
- Mottagna reaktioner
- 263
- Poäng
- 437
Jag har för mig att frågan funnits med förut och att svaret var lön innan utmätning, då dom ser att han har det. Kan ha fel så ta mitt svar med en nypa salt tills någon mer säker ger dig ett absolut svar.frågan lyder ska jag skriva i att min sambo får 24500 efter skatt el att han får 11700 efter kronofogden har tagit sina pengar?
- Blev medlem
- 28 oktober 2016
- Meddelanden
- 424
- Mottagna reaktioner
- 83
- Poäng
- 247
Jag får ochså dessa papper att fylla i nästa vecka då flera räkningar flrfaller till fogden. Usch sömnlös natt då är orolig typ för att svälta ihjäl trots att folk säger att det inte alls är så. Hoppas det går bra kommer att ha utmätning i runt 7år kanske mer. Hör av er gärna ni som har löneutmätning redan nu, hur det går med livet och om ni haf så det räcker och så. Menar inget lyx och fester men att ni klarar er hyfsat. Tacksam för svar
- Blev medlem
- 31 maj 2015
- Meddelanden
- 295
- Mottagna reaktioner
- 160
- Poäng
- 347
Innan vi båda fick skuldsanering hade vi båda utmätning, jag hade 0 i perioder men för det mesta tog de ganska mycket från oss båda. Om jag ser tillbaka på de senaste 8 åren minus de 1 1/2 med sanering, så var det väldigt tufft men det gick. Man får ju helt enkelt ställa om livet och inse att man inte kan göra det där lilla extra tyvärr. Jag stack huvudet i sanden i många år, struntade i att öppna brev osv till en dag när jag inte stod ut med det trista livet längre, att inte kunna ge sina barn nåt litet extra nån gång. Gjorde en budget, stramade åt på precis allt i ca två år, kom ifatt med att betala allt det nödvändiga som tex underhåll för att kunna söka sanering. Tufft som f*n men det gick det också.Jag får ochså dessa papper att fylla i nästa vecka då flera räkningar flrfaller till fogden. Usch sömnlös natt då är orolig typ för att svälta ihjäl trots att folk säger att det inte alls är så. Hoppas det går bra kommer att ha utmätning i runt 7år kanske mer. Hör av er gärna ni som har löneutmätning redan nu, hur det går med livet och om ni haf så det räcker och så. Menar inget lyx och fester men att ni klarar er hyfsat. Tacksam för svar
Idag med sanering lever vi i lyxliv jämfört med då. Fick precis avslag på en omprövningsansökan trots ökad lön. Vi drömmer igen om en framtid.
Har ni sett över möjligheten för er att söka sanering? Du skriver 7 år vet du att det kommer ta den tiden för er att bli skuldfria med de räntor som tillkommer?
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.