- Blev medlem
- 16 juli 2020
- Meddelanden
- 137
- Mottagna reaktioner
- 26
- Poäng
- 112
Ja precis 18000Fast lönen var väl på 18 000 ?
Följ videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din hemskärm.
Notera: Den här funktionen kanske inte är tillgänglig i vissa webbläsare.
Ja precis 18000Fast lönen var väl på 18 000 ?
Den summan står som sidoinkomst ju?Ja precis 18000
Så där har du garanterat feletJa precis. O inkomst 7048 kr

Vad har jag fel?Så där har du garanterat felet![]()
Att din inkomst står som sidoinkomstVad har jag fel?
Ja så måste det vara , ring dom så ändrar dom säkert det ! Men helt klart ligger felet därAtt din inkomst står som sidoinkomst

Varför är du så otrevlig för? Tack och hej!Fast vad är du inte förstår. Vi har inte kommit överens om underhållsbidrag. Det ingenting kfm kan bara räkna in och ta. Dom pengarna finns inte. Det har jag fyllt i löneutmätningsblanketten.
Fast det ska ju ändå räknas in då det finns en pappa till barnen. Er privata överenskommelse bryr sig kfm inte om.Fast vad är du inte förstår. Vi har inte kommit överens om underhållsbidrag. Det ingenting kfm kan bara räkna in och ta. Dom pengarna finns inte. Det har jag fyllt i löneutmätningsblanketten.
Nej det kan inte kfm räkna hur som. Eftersom när jag höll på får inledande skuldsanering. Så bad hon mig återkomma tillbaka när jag pratat med min ex man om underhållning.för att man ska kunna göra allt i sin makt för att det ska finnas mer inkomst osv. Det ser dom på mitt konto att jag inte får underhållning.Fast det ska ju ändå räknas in då det finns en pappa till barnen. Er privata överenskommelse bryr sig kfm inte om.
Är inte otrevlig. Sluta vara så lätt kränkt snälla någon. jag Försöker förstå hur dom tänker och du tjatar om underhåll. Har tydligt skrivit in blanketten. Dom har kolla om jag har några värde att ta ifrån. Dom undersökt mina konto osv.Varför är du så otrevlig för? Tack och hej!
Nej ingenting. Jag jobbar 06-15 varje dag. Barnen på Fritids. Har inga tillgångar.
Dom räknar inte att jag ska betala försäkring för mig o barnen, hemförsäkring. Facket ,mobiltelefon? Ja busskort har de räknat in tydligen.
Ja precis. O inkomst 7048 kr
Det kan nog räkna in det hur som helst. Finns det en annan förälder så anser de nog att han ska bidra med underhåll och att det är upp till dig att se till att det blir så. Att ni kommit överens själv är jättebra men då får du hjälp och detta ska dras av från din del.Nej det kan inte kfm räkna hur som. Eftersom när jag höll på får inledande skuldsanering. Så bad hon mig återkomma tillbaka när jag pratat med min ex man om underhållning.för att man ska kunna göra allt i sin makt för att det ska finnas mer inkomst osv. Det ser dom på mitt konto att jag inte får underhållning.
Enda som kan tvinga är att försäkringskassan skickar faktura till min x man för att få underhållet. Vi har inte kommit så lång än.
Få se imorgon vad dom säger. Jag vill bara veta exakt hur handläggaren har räknat.
Det måste har blivit något helt fel. Sitter forfarande och försöker tänka hur handläggaren tänker. Vad är inkomsten på 7048 kr o sidoinkomst på 18571. Måste vara tvättom i så fall. Inkomst 18571. Men det andra 7048.Är beslutet riktat mot rätt arbetsgivare?
Yes det vet jag ☺️ Det sa min handläggare om när jag sökte skuldsanering. Men nu är det löneutmätning då kan dom väl inte räkna in någon underhåll när jag inte har skrivit in att jag får. För det ser dom på min bank. Eller försäkringskassan.Det kan nog räkna in det hur som helst. Finns det en annan förälder så anser de nog att han ska bidra med underhåll och att det är upp till dig att se till att det blir så. Att ni kommit överens själv är jättebra men då får du hjälp och detta ska dras av från din del.
Jag har en vän som jag träffat i detta forumet och hon fick ansöka om underhåll vid inledande av skuldsanering för annars hade hon inte gjort allt för att öka sin inkomst.
De kan inte räkna in men säkert dra av för den summan.Yes det vet jag ☺️ Det sa min handläggare om när jag sökte skuldsanering. Men nu är det löneutmätning då kan dom väl inte räkna in någon underhåll när jag inte har skrivit in att jag får. För det ser dom på min bank. Eller försäkringskassan.
Det måste har blivit något helt fel. Sitter forfarande och försöker tänka hur handläggaren tänker. Vad är inkomsten på 7048 kr o sidoinkomst på 18571. Måste vara tvättom i så fall. Inkomst 18571. Men det andra 7048.
Jag har jobbat extra en helg. Vi hade så mycket att göra. Men så mycket är det ju inte. Forfarande från samma företag.
Det har blivit något fel.
Enligt dom så står det att jag har två inkomster Och det stämmer inte. Så dom skulle skicka förfrågning igen och stoppa utmätningen så länge tills dom för svar.Trodde dom hade bättre koll men verkar inte så.
Hade ju ju varit guld värt få två inkomster. Hade med glädje betalar mer i så fall om det vore så. Få se vart det slutar.
Ska sätta mig söka skuldsanering ikväll igen.
Jag hade sökt och skulle få inledande.Har du sökt skuldsanering tidigare och fått avslag?
Och som jag sagt tidigare så ansök om underhåll då skuldsanering tittar på det då de anser att man ska ha gjort allt för att lösa sina problem.Jag hade sökt och skulle få inledande.
Men jag var inte ärlig direkt och berättade att jag tog sms lån två månader innan. dumt av mig. Men fick dra tillbaka ansökan eller att det blev avslag.
Det spelade typ ingen roll vad jag valde. sköt mig själv i foten där tyvärr.
Men han tyckte jag kunde söka igen nu januari- februari.
Jag fick först avslag på min skuldsaneringsansökan för att jag inte fick underhåll.,Överklagade och sa att jag fick underhåll och fick inledande.Det kan nog räkna in det hur som helst. Finns det en annan förälder så anser de nog att han ska bidra med underhåll och att det är upp till dig att se till att det blir så. Att ni kommit överens själv är jättebra men då får du hjälp och detta ska dras av från din del.
Jag har en vän som jag träffat i detta forumet och hon fick ansöka om underhåll vid inledande av skuldsanering för annars hade hon inte gjort allt för att öka sin inkomst.
Precis, har läst om liknande fall tidigare samt känner någon som blev uppmanad att söka detta.Jag fick först avslag på min skuldsaneringsansökan för att jag inte fick underhåll.,Överklagade och sa att jag fick underhåll och fick inledande.
Tror bara att hon är väldigt stressad.Varför är du så otrevlig för? Tack och hej!
Nej det var någon kvinna ja prata med som var väldigt fåordig. Sa bara vi ska göra ny förfrågan och göra ett hinder för utmätning så länge. Fattar liksom ingenting. Dom kan knappt svara
Mig, suck
Vet inte alls. Ska ringa igen imorgon. Eller så får jag brev i veckan.Att dom inte kollar uppgifterna som syns i systemet...
Ska söka i mars ,april. Bättre att vänta som du säger.Kollar inte kfm mot skatteverket nu med inkomst? Då borde du kunna se där vart du fått lön ifrån eller vad dom tagit som sidoinkomst. Annars borde ju kfm själva kunna säga vart dom fått det ifrån.
Hoppas du får rätt beslut.
Var det inte i somras du tog lånen? Vore jag dig skulle jag vänta att söka skuldsanering lite till, plus att få iväg om underhåll innan dj söker för att visa att du gjort allt du kunnat för att öka dina inkomster och på så sätt betala dina skulder.
Jag sökte efter att ha varit inskriven på arbetsförmedlingen i 4 månade för det var vad dom sa skulle räcka...det var inte tillräckligt lång tid ändå så fick avslag hon som jag hade som handläggaren då var mer inne på att det är bra om det gått typ 1 år. Fast du kanske har bättre tur än mig.
Har inte haft med försäkringskassan att göra. Men håller med dig att kronofogdens personal är väldigt professionella och vänliga. Hade farhågan om hur jag skulle bemött av de nu när jag är en loser och hamnat där ingen vill hamna. Men än så länge har jag inget ont att säga om deras bemötande.Så nu har min handläggare upphävt löneutmätning. För det stämde ingenting vad dom fick in från Skatteverket. Hon har skickat ny förfrågan till arbetsgivaren.
jag har bara en inkomst och inget med utöver det.
Frågade hur det kunde bli så fel med hur hon räknade. Såg du inte på min bank frågade jag henne. Enligt handläggare har dom inte rätt gå in på min bankkonto.
Och underhållsbidrag räknar som inte in eftersom jag inte får det än(inte kommit överens om det) För det upp till oss komma överens.
Kan vi lägga ner om underhåll som många påstod att det gör dom i alla fall.
förutom såklart när det gäller skuldsanering då är det bra ha med det för att bevisa man har försökt med allt.
Så denna månaden kommer dom inte dra nåt.
Försäkringskassan borde bli upplärda av av KFM personal hur man ska vara ödmjuk o trevliga. Många av dom är guld värda!