Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Klaralån - Lån utan UC
5. Brixo Privatlån - Ingen UC
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Utslag! När kommer lönuttmöttningen?

Hej har fått några utslag idag i posten när kommer lönuttmöttningen att komma igång tror ni. Denna månad?
 
Nej, först ska du få papper hem å fylla i till kfm. Trodde du redan hade löneutmätning?
 
Sorry, såg nu att det var en annan Ida :)
 
Hej.
Utslag betyder endast att din skuld är fastställd.
När utslaget har blivit fastställt har fordringsägarna möjlighet att ansöka om verkställighet, det betyder att man ber KF om hjälp att få betalt. Det är långt ifrån alla som gör detta direkt.

När de väl har begärt verkställighet får du hem ett brev som heter "skuld att betala". Från det att du fått detta brevet har du ca 14 dagar på dig att betala frivilligt. Betalar du inte inom det angivna betaldatumet så startas en utredning om utmätning. Då får du i regel hem ett brev där du skall fylla i uppgifter om inkomst. Detta har du också ca 14 dagar på dig att fylla i och skicka in. När detta brevet väl är inskickat brukar utmätningen komma igång ganska omgående.
I undantagsfall kan utmätning av exempelvis skatteåterbäring göras innan det utsatta betaldatumet, detta är vanligast om man har skulder till staten hos KF exempelvis till CSN eller skatteskuld.

MAO: det är en process som skall gås igenom och det tar sin tid. Du lär hinna få din lön i April och eventuellt i Maj också. Detta under förutsättning att fordringsägarna begärt verkställighet i samband med utslaget, annars tar det längre tid.
 
I princip ingen av inkassobolagen begär verkställighet direkt..
Skatteåterbäringen mäts inte ut innan avidatum gått ut.
 
Två av mina begärde verkställighet direkt. Svea Inkasso och Ambrion..
 
Två av mina begärde verkställighet direkt. Svea Inkasso och Ambrion..

Dom kan göra det väldigt fort, samma dag som dom får utslaget, svea vet jag inte söker om det vid ansökan om föreläggandet, men om dom själv skickar vs-ansökan direkt när dom får utslaget går det precis lika fort.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp