O
Oregistrerade
Gäst
Poäng: 0
Hej.
Jag har kontaktat dem och fick veta att creditsafe har registrerat en anmärkning på mig den 12 april. Ingen vidare information kunde ges av dem utan enbart av creditsafe själva som lägligt har stängt idag. Har nu igen kollat upp mig på minuc = Blank uppdat den 25 april. Minupplysning = blank uppdateras direkt om jag inte minns helt fel samt ratsit = blank.
Jag har hört ryktesvägen att folkia kör ett eget missbruksregister via creditsafe och dem ligger jag efter hos men de skall enligt andra ta bisnode.
Tänkte sist på att om det är en treskodom då jag hade en i tingsrätten men den är också för jag har medgivit skuld inom svarstid.
Fattar ingenting. UC skulle ALDRIG missa att jag fått en anmärkning den 12 april.
Jag fick en betalningsanmärkning registrerad hos creditsafe för ett tag sen. Gjorde som du, kollade Minuc ock bisnode, hade inget där. Kontaktade creditsafe och efter utredning visade det sig vara en felaktig treskodsdom som kommit med när tingsrätten skickat in sina uppgifter. Alltså min dom som jag medgivit hade hamnat bland treskodomarna. Fick den borttagen av creditsafe.