Långivare med aktiv utlåning

1. Klaralån - Lån utan UC
2. Brixo Privatlån (ny) - Ingen UC
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Zmarta - Jämför lån (ny)
5. Tomly - Lån utan UC
6. Kredio - Lån utan UC
7. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
8. Binly - Lån utan UC
9. Brixo - Lån utan UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Credifi - Lån utan UC
12. Nätlån - Lån utan UC
13. Merax - Swish-utbetalning, ingen UC

Avbet lumify Credifi

En undran! Vad betalar ni i månaden för lumify och Credifi? Är det exakt samma månadskostnad på både? Ex om man har ett lån på 25000 vad kostar det er?
 
Jag har ju lumify men betalar jag in ett par extra 1000lappar, sjunker månadskostnaden då?
 
Det är nog ganska lika då det är samma ägare, Luma AB. Mina lån är ganska likvärdiga hos dessa. Var dock medveten om att dom kan ge en gräns först, sen höja några dagar efter uttag men tar du en höjning då så kan månadsbeloppen dra iväg ännu mer, snabbt !
Jag har 25000:- hos Credifi. 4600:- i månaden.
55000:- hos Lumify, 11500:- i månaden.
Sjunkande belopp över tid hos bägge.
 
Ok jag har lumify och tror jag hamnar runt 6-7000 i månaden. Har ca 25000 där. Tänkte om jag ex betalar in 10000 så borde väl kostnaden sjunka något?
 
Ok jag har lumify och tror jag hamnar runt 6-7000 i månaden. Har ca 25000 där. Tänkte om jag ex betalar in 10000 så borde väl kostnaden sjunka något?
Svårt att svara på då jag själv ställt lumify den frågan och dom bara svarat att dom inte kan säga det i förväg för att "systemet räknar ut det sen"...
 
Skumma är dem. Ska försöka få in pengar på något sätt och betala bort dem helt. Usch
 
Skumma är dem. Ska försöka få in pengar på något sätt och betala bort dem helt. Usch
Ja. Att dom är dyra och har sjuka kostnader är en sak. Men att dom vägrar meddela hur en avbetalning ser ut innan lånet tagits och man betalat första månadens lägsta belopp är ju i min värld "gjort för att folk ska misslyckas". Men visst, i nödläge har jag ändå varit tacksam att dom funnits.
 
Har 1.2 miljoner i skulder årsinkomst 520.000 försökt samla men inga bud, så känns rätt kört? 4,8 på uc och 9 förfrågningar då jag försöka ett par gånger utan resultat. Då har inte cashbyddy godkänt
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp