Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Klaralån - Lån utan UC
4. Brixo Privatlån - Ingen UC
5. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

Missat en betalning under skuldsanering – vad händer nu?

Hej .
Jag har skuldsanering.
ligger efter 1 månad . Så fick påminnelse i mitten av juni för betalningen som skulle varit betald sista maj .
Juni är ju betalningsfri . Så tänkte betala nu .
Men nu har jag fått oväntad utgift i familjen som måste lösas .
Vad händer om jag inte betalar påminnelsen direkt nu ? Blir min sanering avslutad ?
 
Nej, du kan ligga efter flera månader.

Det enda jag skulle vara försiktig med är att inte ligga efter när borgenärerna ska få betalt och detta varierar. Det står i ditt beslut vilken månad de får betalt.
Säg att de får betalt i oktober. Då kan du ligga efter 3 månader om du vill under våren/sommaren utan problem. Inget kommer hända. Denna fråga har ställts många gånger på detta forum.

Men tänk på att ju fler månader man ligger efter, desto svårare är det att komma i fas så utgångspunkten bör vara att sköta det enligt plan.
Släpar du 3-4 månader eller mer är det dags att börja bli orolig. 2 månader är helt lugnt.

Så här hade jag gjort om jag satt i dina byxor.

Betala maj i juli, betala juli i augusti, betala augusti i september, betala september i oktober, betala oktober i november, betala november i december. Du är i fas i december.
Detta förutsatt att dina borgenärer får betalt januari, februari, mars eller april. Ska de ha betalt under hösten får du nog lösa dubbelt någon månad för att vara på säkra sidan.
 
Senast ändrad:
Ok . Tack för utförligt svar .
Läste tidigare inlägg . Jag fatta för att de var 4 missade betalningar man fått påminnelse på oavsett om man betalt ifatt .
 
Ok . Tack för utförligt svar .
Läste tidigare inlägg . Jag fatta för att de var 4 missade betalningar man fått påminnelse på oavsett om man betalt ifatt .
Det är olika,missköter du betalningarna i början och sedan tex år 3 ligger efter då och då så kan dom upphäva lr förlänga saneringen.
 
Ingen gör något utan omprövning. Har man inte betalat en krona och man i slutet ligger 50 av 50 betalningar efter och ingen omprövat när saneringen är klar är man klar med saneringen.
Däremot kan borgenärerna ibland få informationen om en gäldenär ligger efter i sin sanering. Sen så märker dom det också mest troligt vid utbetalning en gång per år ifall dom inte får det belopp som det står i beslutet

Nedan dokument är från KFMs rättsavdelningen: (en rättslig promemoria som anses som ett vägledande rättsligt ställningstagande vad gäller omprövningar)
En omprövning kan vara motiverad om man ligger minst 4 månader efter. Då kan det anses som grov försummelse. Är man 1-3 betalningar efter så anses det oftast som ringa försummelse och oftast inget som motiverar att avsluta eller förlänga skuldsaneringen.


1782769172127.png

Sen så kan en skuldsanering också anses som "lite färskare" eller "ny" de två första åren har jag läst någonstans och kanske vara något känsligare för omprövningar i början.
 
Tack . Men menas ”försummat att betala enligt betalplanen under minst 4 månader ” att man inte betalt något under 4 månader ? Eller gäller de 4 påminnelser man fått för man inte betalat i tid
 
Tack . Men menas ”försummat att betala enligt betalplanen under minst 4 månader ” att man inte betalt något under 4 månader ? Eller gäller de 4 påminnelser man fått för man inte betalat i tid

Jag fick nog över 20 påminnelser för sen betalning under min skuldsanering, dvs jag släpade väldigt ofta 1 månad, vid ett fåtal gånger även 2 månader. Ingenting hände.
Det gäller alltså om du inte betalt 4 månader i rad.
 
Jag fick nog över 20 påminnelser för sen betalning under min skuldsanering, dvs jag släpade väldigt ofta 1 månad, vid ett fåtal gånger även 2 månader. Ingenting hände.
Det gäller alltså om du inte betalt 4 månader i rad.
Hade du många borgenärer?
 
Tack . Men menas ”försummat att betala enligt betalplanen under minst 4 månader ” att man inte betalt något under 4 månader ? Eller gäller de 4 påminnelser man fått för man inte betalat i tid
Detta är baserat på brev jag sett här av andra medlemmar och förklaringar dom fått av KFM - Ska inte säga att det stämmer till 100% men det är min uppfattning. Vet att ex @Lock har en annan uppfattning. så ska inte säga till 100% om jag har rätt eller fel. Det måste du kolla själv med KFM om du vill veta säkert.

Detta är hur jag tolkat ”försummat att betala enligt betalplanen under minst 4 månader ”:

Att totalbeloppet man ligger efter är 4 betalningar. Är en betalning 10.000 så räknas man ha försummat 4 betalningar när man ligger 40.000 kr efter. Man räknar alltid på beloppet man ligger och hur många betalningar det motsvarar och inte antal betalningar.

Har bara sett ett brev från KFM till borgenär. Min uppfattning enligt det brevet är att borgenärer får aldrig veta om man ex missat en 6 halva betalningar eller 3 hela betalningar. Dom får veta att man ligger 30.000 kr efter och räkna ut själv att det motsvarar 3 betalningar. Har man betalat en annan månad 7500kr av 10.000 så står det inte att X ligger back 3.25 betalningar. Det står att X ligger back 32 500kr. Borgenär får då själv räkna ut att man ligger back 3.25 betalningar.

När man betalar så går alltid betalningen också mot det senast missade beloppet. Så om du släpar ex 1.5 betalningar. en halv i mars och en hel i april. när du betalar i maj betalar du inte majs betalning. Du betalar halva mars och halva april. när du betalar i juli så betalar du halva april och halva maj. Då ligger du fortfarande efter 15.000 (motsvarande 1.5 betalning, halva maj och hela julis)
 
Senast ändrad:
Skrämmande att se. Först förstör man så mycket för sig själv att man behöver sanering. När man väl blir ”pånyttfödd” dvs får en sån här chans så tar man den risken med att logga back o grejer. Kan verkligen inte förstå, jag hade ätit bark,plockat burkar vad som helst. Jag hade inte satt något framför saneringen.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp