Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Brixo Privatlån - Ingen UC
4. Kredio - Lån utan UC
5. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Brixo Kontokredit - Swish-utbetalning & Ingen UC
8. Tomly - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Klaralån - Lån utan UC

Då får vi se var detta slutar.

@Streetspirit78 Med dem förutsättningarna borde du få grön flagg! Du har dessutom små barn!

Nu var jag såååå modig 😂 Jag svarade i telefon när handläggaren ringde. Inget bultande hjärta, ingen panik och ingen oro i magen!
Han skulle ändra mitt beslut lite, ändra min lön med hela 50kr då jag angett 50kr för mycket 😂. Sa att jag inte skulle betala den uteblivna elfakturan. Frågade om jag visste vad semesterersättningen skulle landa på, vilket jag inte vet, men han sa att eftersom du börjar arbeta i mitten av augusti så kommer det beslutet att du ska betala i augusti gälla men jag ska dubbelkolla med en kollega, sen kommer jag skicka nytt beslut i början på juli, men jag dubbelkollar och så hör jag av mig i eftermiddag.

Supertrevlig men känns lite osäker. Så länge det går vägen är det sak samma 🥰
 
Intrum Sverige. Sura.
Meddelade dem igår att jag har fått inledande skuldsanering och att de ska skicka sitt krav till KFM för att komma med i eventuell skuldsanering framöver. Drygt meddelande om att det har dem minsann inte fått någon information om och det behöver faktiskt KFM meddela dem… Svarade bara att det är inte konstigt då den inleddes igår och publiceras först i morgon men att jag ville förekomma genom att meddela dem direkt.
Så. Nu behöver jag inte informera dem mer om det.
 
Intrum Sverige. Sura.
Meddelade dem igår att jag har fått inledande skuldsanering och att de ska skicka sitt krav till KFM för att komma med i eventuell skuldsanering framöver. Drygt meddelande om att det har dem minsann inte fått någon information om och det behöver faktiskt KFM meddela dem… Svarade bara att det är inte konstigt då den inleddes igår och publiceras först i morgon men att jag ville förekomma genom att meddela dem direkt.
Så. Nu behöver jag inte informera dem mer om det.
Rekommenderar att inte kontakta något inkassobolag eller någon borgenär. Endast om du har privata skulder till någon du känner, då kan du meddela dom om du vill att du har en kungörelse i POIT som dom kan läsa.
När du får en kungörelse i POIT så är kungörelsetiden en månad. Det vill säga att alla borgenärer som vill vara med i betalplanen har en månad på sig att rapportera in skulden till KFM. Detta har alla inkassobolag och banker koll på, så man behöver inte kontakta någon. Man väntar alltid ut denna månad innan förslag skrivs, så det går inte göra något åt tiden heller.
 
Rekommenderar att inte kontakta något inkassobolag eller någon borgenär. Endast om du har privata skulder till någon du känner, då kan du meddela dom om du vill att du har en kungörelse i POIT som dom kan läsa.
När du får en kungörelse i POIT så är kungörelsetiden en månad. Det vill säga att alla borgenärer som vill vara med i betalplanen har en månad på sig att rapportera in skulden till KFM. Detta har alla inkassobolag och banker koll på, så man behöver inte kontakta någon. Man väntar alltid ut denna månad innan förslag skrivs, så det går inte göra något åt tiden heller.
Tack!
Egentligen meddelade jag dem för att de är så in i helvete snabba på att skicka ut en delgivningsman som knackar på dörren. Tänkte att om jag meddelar kanske de väljer att skippa det steget.

Det gjorde dem sist (skippade delgivningsman) men valde ändå att ta betalt för det… Bråkade inte eftersom jag då hade betalat för själva elräkningen samma dag de hade skickat till KFM. Och inte kunde betala indrivningskostnaderna på typ 2.500.
 
Jag ansökte om skuldsanering i December -25 och inväntar hantering av mitt ärende. Vad tror ni om mina möjligheter till skuldsanering?

Förutsättningar: Totalt skuld, ca 1,9 miljoner. Sambo med två barn (3 och 6 år). Löneutmätning sedan i Februari 2023 (fast arbete sedan många år tillbaka). Ansökte om skuldsanering samma år men fick avslag då jag hade sålt en bil för 20K för att kunna betala en privatskuld. Har ingen historik av spel utan skulderna har uppkommit utifrån överkonsumtion som till slut har gjort att jag hamnat i en lånekarusell med en nedåtgående spiral.
Tror du har chans att få beviljad den här gången.👍
Lycka till! 👍
 
Nu har kreditupplysning nr 2 plingar till i Kivra. För en gång skull så får jag inte panik av notis i Kivra. Innan var det jobbigt att typ handla på ICA för kvittot kom i Kivra… 😅 Stressad? Ja det kan man ju säga. Nu känns det lugnt!
 
Fan. Kroppen är allt bra opålitlig. Jag har ju känt mig lugn sedan inledande kom. Tänkt att nu är bollen i rullning och det tar lång tid innan ett eventuellt besked kommer.

Så, från ingenstans, kom oroskänslan i magen tillbaka. Det ena är väl elräkningen som nu gick till KFM. My brain: Ny skuld… Kan det ställa till det? Jag sa ju till handläggaren om denna. Det andra. Hjälp, handläggaren sa i torsdags, jag ringer dig i eftermiddag när jag konsulterat en kollega om när du ska börja betala/semesterersättning, sen kommer jag skicka ett beslut eller förslag (minns inte vilket) i början på juli. Det kan alltså vara nu i veckan…
Nu hamnade jag i läge: Jag vill veta vad jag ska betala, när jag ska betala innan jag ”har semester”. Sen vet jag att det kommer ta tid efter det. Jag hoppas på att få besked i veckan så jag kan glida tillbaka in i lugnet igen och ”koppla av” på semestern. Sen börjar man ju jobba igen och håller sig sysselsatt.

Lyckats sänka värdet ytterligare på min bil idag… en stackars dansk farbror bestämde sig att plötsligt skicka i backen i ett garage och körde rätt in i mig som inte kunde göra detsamma (backa) då jag hade bilar bakom mig. Trots intensivt tutande så fortsatte han backa. Djup buckla från hans dragkrok. Stackars man, han bad om ursäkt och var så bedrövad. Anmält till försäkringsbolaget. Vet inte om det var detta som utlöste oron igen. ALLT kostar, HELA TIDEN! Buffert=noll. Bara hoppas Trafikförsäkringen går in och betalar då det var en danskreggad bil. Kamera finns i garaget och farbrorn var väldigt tillmötesgående, tog helt på sig ansvaret.

Nu hjälper ni väl mig att hålla tummarna i veckan?!
 
Vad faaan…. Ska åka och visa min bil för en skadetekniker. Nästan så jag hoppas på en dödsdom…

4.000kr i självrisk blir det för kalaset. Pengar jag kan få tillbaka när motpartens skyldighet är utredd (han tog på sig hela ansvaret och verkade mycket pålitlig äldre herre, så det är nog lugnt, finns dessutom kameror i garaget). Det står i fetstil att det kan ta LÅNG tid eftersom bilen är utländsk och TFF utreder saken om de kan få kontakt med motpartens försäkringsbolag osv. Fotade ju av förarens försäkringspapper och bifogade min anmälan så det borde göra saken lättare.
Men det betyder att jag ska hosta upp 4 lax. Kul. NOT!
 
Senast ändrad:
Fick precis ett samtal av min handläggare. Han skulle skicka ett ändringsbeslut på onsdag till mig. Där skulle det framgå vad jag skulle betala, 5.441kr med start i augusti.
Han sa inte ett ord om den semesterersättning jag kommer få i juli, jag sa inget nu eftersom jag redan informerat om det. Får se om det står något på det nya beslutet.
Det skulle även där framgå BG samt OCR så nu känner jag mig pepp på att starta igång!
Han avslutade med att önska mig en trevlig semester och jag tackade för den hjälp han hittills gett mig och önskade trevlig semester!

En fot framför den andra. Huvudet högt, avslappnade axlar och blicken framåt!
 
Nu börjar jag bli lite pirrig. Spänd på att få det nya beslutet i morgon. Känns lite som att det ”börjar på riktigt”.
Varit väldigt tillfreds över helgen och mån-tis. Men nu börjar nerverna lite smått ge sig till känna. Nu gäller det bara att överleva fram tills nästa lön, eller semesterersättning för min del då. Fick ju betydligt mindre i lön denna månad, 10.000kr mindre. Det känns. Och dem 6.000kr, eller vad det blir, från a-kassan kommer inte förrän den 23:e, har i alla fall fått besked om att jag är beviljad ersättning och ser en preliminär utbetalning.
Röjt som en toka i trädgården idag för att skingra tankarna. Nu blir det soffläge, serie och vila min ledbrutna kropp!
 
Pling!
Nytt beslut i Kivra.
Det som nu ändrades är att jag får behålla 50kr mer i månaden 😂. Samt att det nu stod att jag ska börja betala i augusti och BG samt OCR.
Detta betyder att jag får behålla min semesterersättning som kommer i juli 🙌🏼, glad att jag ändå berättade att den skulle komma och frågade om jag inte skulle börja betala redan i juli. Uppenbarligen slapp jag men känns bra att inte undanhållit det!
Augusti, here I come!!!
 
På onsdag har det gått 9 veckor sedan jag fick inledande. Det släpar säkerligen med anledning av semester eftersom det stod i beslutet om inledande att det tar 6-7 veckor att få besked. Tror kanske jag får besked i början på oktober.

Känt mig ganska lugn och tillfreds sedan jag fick inledande men nu börjar faktiskt tankarna snurra lite, har lite extra koll på mobilen, tänker på det ett par gånger varje dag.

Så här går jag i väntans tider (väntan på besked alltså) med skräckblandad förtjusning typ. Märker även att jag kikar in här i forumet lite tätare. Småläser lite sånt som har med mitt ”läge” att göra. Fantastiskt ändå hur mycket information som finns här inne!
 
På onsdag har det gått 9 veckor sedan jag fick inledande. Det släpar säkerligen med anledning av semester eftersom det stod i beslutet om inledande att det tar 6-7 veckor att få besked. Tror kanske jag får besked i början på oktober.

Känt mig ganska lugn och tillfreds sedan jag fick inledande men nu börjar faktiskt tankarna snurra lite, har lite extra koll på mobilen, tänker på det ett par gånger varje dag.

Så här går jag i väntans tider (väntan på besked alltså) med skräckblandad förtjusning typ. Märker även att jag kikar in här i forumet lite tätare. Småläser lite sånt som har med mitt ”läge” att göra. Fantastiskt ändå hur mycket information som finns här inne!
Ja, du borde komma vidare närsomhelst nu, har det gått 9 veckor så tror jag det är denna eller nästa vecka. Men något att rätta till är att det står i inledande beslutet "normalt sett får du ett förslag om skuldsanering inom 6-7 veckor"

Det är alltså förslaget som du får och inte beskedet om du får beslutad skuldsanering. Det är förslaget som innehåller betalplanen efter att alla borgenärer rapporterat in skulderna och kungörelsetiden gått ut.

Beslutet brukar komma ca 2.5-4 månader efter du har fått förslaget och ringt handläggaren och godkänt förslaget om allt ser rätt ut.
 
Ah, tack. Du har rätt!!! Okej. På vilket sätt brukar beralplanen skilja sig från det ”preliminära” belopp jag nu ska betala in i augusti första gången?
 
Det är inte alltid det är någon skillnad för dig.

Uträkningen är samma. Så om inte inkomst, hyra, transport, medicinkostnad, skattetabell, bidrag, buffert etc ändrats sen senaste inledande beslut så ändras inget.
Då är det mer för borgenärerna så dom vet hur många procent/vilka belopp dom får tillbka. Du kommer också se alla inrapporterade skulder och om någon rapporterat in fel eller saknas före du godkänner.

För mig var det först GetDivide, sen Pjum sen Cready inkasso som aldrig svarade i skuldsaneringsprocessen. Den skulden saknades och handläggaren försökte få kontakt med dom men dom rapporterade aldrig in skulden. Därför får dom inga pengar utdelade från skuldsaneringen heller trots att skulden ingår.
Mailade dom efter min skuldsanering vann laga kraft då strök dom hela skulden eftersom dom inte kunde göra något.

Skulle något vara fel, så ta det med handläggaren och kontakta inte borgenärerna själv. Läs också igenom hela förslaget ordentligt innan du godkänner det så du inte blir ivrig och ringer upp direkt, bättre ta 20 minuter elller en timma extra på dig så inget är fel. Så du får behålla rätt, borgenärer rapporterat in rätt etc. Sett några personers förslag här och inte helt ovanligt att någon detallj blivit fel.
 
Ja , som LUP skriver läs ordentligt förslaget, hos mig har Morrow bank raporterat samma skuld två gånger så ringde handlägare och informerat om.
Lycka till , denna eller nästa vecka får du förslaget.
 
Nu har min handläggare ringt mig ett par gånger och jag har inte kunnat svara. Kom då ett brev i Kivra om att jag skulle komplettera. Haft så ångest av att ringa tillbaka, kanske orimligt men så är det. Det verkade bara vara komplettering kring min anställning och det är ju inga konstigheter.

Jag har nu även gjort min första inbetalning på inledande beslutet. Känns skönt, lite pirrigt och oroligt. Allt på samma gång.

Har mailat handläggaren och får försöka ringa upp efter jobbet om jag kan. Sen är det väl bara att fortsätta vänta.
 
Mailade handläggaren om min anställning och om jag behöver begära a-kassa under sommaren, frågade om han behövde något ytterligare som styrker mina uppgifter men han svarade Det där blir utmärkt!”. Anledningen till att han behövde veta var för att göra min förslag till betalplan.

Den här oron, var kommer den ifrån? Tror att det är en kombination av Inkassobolagen som jagat en, kravbrev, skammen och sånt.
Den dagen jag inte har några skulder längre vill jag aldrig mer känna stress kring pengar, inte våga svara i telefon panik eller ens behöva ha med KFM att göra everrrr!
 
Mailade handläggaren om min anställning och om jag behöver begära a-kassa under sommaren, frågade om han behövde något ytterligare som styrker mina uppgifter men han svarade Det där blir utmärkt!”. Anledningen till att han behövde veta var för att göra min förslag till betalplan.

Den här oron, var kommer den ifrån? Tror att det är en kombination av Inkassobolagen som jagat en, kravbrev, skammen och sånt.
Den dagen jag inte har några skulder längre vill jag aldrig mer känna stress kring pengar, inte våga svara i telefon panik eller ens behöva ha med KFM att göra everrrr!
Jag tror vi alla här har upplevt / upplever den oron .
 
Fick mitt förslag till betalplan idag. Såg mycket bra ut. Känner mig nöjd och hoppas nu bara att det ska gå igenom.

Ska försöka ringa in och godkänna det idag men tror att handläggaren gått för dagen när jag slutar. Hade bara varit skönt att få det gjort.
 
5.441kr, exakt det jag fick på mitt inledande beslut. MEN jag fick även två extra betalfria månader varje år, juli+aug.
Anledningen är att jag arbetar som lärarvikarie och saknar anställning över sommaren. Dock så får jag a-kassa och slutlön, det vet min handläggare men summan beräknades ändå till 0. Hoppas då inte att jag ska behöva ompröva varje år.
Jag fick 5 år på min betalplan.
 
5.441kr, exakt det jag fick på mitt inledande beslut. MEN jag fick även två extra betalfria månader varje år, juli+aug.
Anledningen är att jag arbetar som lärarvikarie och saknar anställning över sommaren. Dock så får jag a-kassa och slutlön, det vet min handläggare men summan beräknades ändå till 0. Hoppas då inte att jag ska behöva ompröva varje år.
Jag fick 5 år på min betalplan.
Grattis - skönt att ha 3 betalfria månader irad under sommaren. Inget som behöver omprövas om inte ekonomiska förutsättningarna förändras vässentligt.
Totalt då: 40 x 5441 = 217 640 kr som ska betalas tills du är skuldfri

5 års betalplan men 40 istället för 50 betalningar. Inte vanligaste upplägget.
 
5.441kr, exakt det jag fick på mitt inledande beslut. MEN jag fick även två extra betalfria månader varje år, juli+aug.
Anledningen är att jag arbetar som lärarvikarie och saknar anställning över sommaren. Dock så får jag a-kassa och slutlön, det vet min handläggare men summan beräknades ändå till 0. Hoppas då inte att jag ska behöva ompröva varje år.
Jag fick 5 år på min betalplan.
Men grattis! Vad skönt att ha det klart!
 
Tack! Men… är det inte så att alla får förslag på betalplan som har inledande?

Jätte skönt. Nu ska det ju bara beviljas oxå. Och det kan man ju inte vara säker på.
Lite skamset att bara betala 18% av skulderna, men har ju dock redan betalat massor på skulderna innan jag ansökte om sanering.

Verkligen skönt att slippa betala över sommaren. Men det är för att jag på pappret är arbetslös mitten juni-mitten augusti. Får a-kassa men endast 70% av inkomsten. Slutlönen verkar de inte ta hänsyn till, vet inte om det är för att det endast är intjänad semester.

Skulle jag byta jobb så kommer det med största sannolikhet ändras.

Handläggaren hade gått hem när jag ringde. Får göra ett nytt försök på måndag.

Jag har inte riktigt koll på tidslinjen här. När jag godkänt förslaget så skickas det ut till borgenärerna, de får möjlighet att opponera sig, därefter (veckor, månader) så får jag ett beslut och blir det beviljat så dröjer det 3 veckor innan det vinner lagakraft?!
Min sista betalning skulle jag göra i maj 2031. Och med det vara skuldfri precis innan jag fyller 51 år.
 
38 inbetalningar på förslaget. Men kommer betala 3 betalningar på inledande. Totalt alltså 41 inbetalningar.

Om jag fattar rätt, så ska jag betala på mitt inledande fram tills jag fått ett beslut. Första betalningen enligt förslaget på betalplanen ska göras i november.

Du ska fortsätta att betala enligt beslutet att inleda skuldsanering fram till att din betalningsplan startar. Det gäller även den månad du får beslut om skuldsanering.




beslut om skuldsanering.
 
Mina skulder samt vad borgenärerna kommer få betalt i bifogad bild för den som är intresserad, eller har någon input på det.
Totalt 9 borgenärer.
 

Bilagor

  • IMG_8407.webp
    IMG_8407.webp
    30.3 KB · Visningar: 35
Senast ändrad:
Ringt och godkänt mitt förslag på betalplan. Gick mycket bra och inget att oro sig över. Handläggaren trodde att det tar ca 6 veckor att få svar från alla borgenärer och att han kan fatta beslut i oktober. Vad jag vet så kommer inte dyka upp några oanmälda skulder, min situation kommer inte heller förändras så nu jäklar håller jag tummar och tår!!!
 
Grattis !! Detta ska allt gå bra ! Var beredd på att det kan ta längre tid än 6 veckor … allt som oftast får dom jaga borgenärer för att dom ska godkänna och då tar det löngre tid . Jag tror jag väntade 11 veckor .
 
Jag hoppas. Spelar egentligen ingen roll om det tar längre tid. Tiden tickar och jag betalar samma belopp nu som sen. Jag skrev att det var 9 borgenärer, är det dessa som ska svara eller ombuden, vissa har samma ombud.

Känns som att jag har de ”större” företagen och kan ju hoppas att de svarar snabbt. Eller så är det just dem som drar ut på tiden.
 

Bilagor

  • IMG_8419.webp
    IMG_8419.webp
    51.7 KB · Visningar: 19
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Tillbaka
Topp