- Blev medlem
- 30 Januari 2013
- Meddelanden
- 3 136
- Mottagna reaktioner
- 2 581
- Poäng
- 1 707
Står ganska tydligt tycker jag:Intressant krakelspektakel men stämmer detta?
Jag har fått reda på av KFM att det gäller alla typer av skulder och mål (A-mål och övriga) att det automatiskt sker en "sekretess" så att det ser ut som man inte har någon betalningsanmärkning men om man får en till inom 3 år så syns båda.
Sedan menar du att man dessutom innan den här sekretessbelagda 3 års perioden 2 år innan inte fick ha anmärkning? Dvs det är 5 år det finns olika krav som ska uppfyllas. Aldrig hört talas om.
Det roliga / absurda i detta är att informationen nästan är hemlig om vad som gäller. Finns inte i klartext någonstans, varken på web eller möjligt att kräva ut skriftligt. Det är interna arbetsmetoder de kan utantill på UC och KFM men gör allt vad de kan för att krångla till det för övriga att förstå så enkla saker som årtal och anmärkning Ja/Nej.
http://www.kronofogden.se/Sekretess.html