Kanske redan har sagts, men det blir ju ett moment 22 för den skuldsatte.
Att neka skulden och hamna i en tvist gör ju att skuldsaneringen nekas nästan automatiskt.
Att godkänna den innebär större chans att skuldsaneringen accepteras, samtidigt som han gillar att jävlas och överklaga massor.
Det enda sättet detta tar stopp är om tingsrätten börjar avslå hans fordringar istället för att bara skicka tillbaka till KFM som sen inte kan göra annat än fråga den skuldsatte om skulden existerar också är man tillbaka på ruta 1.
TR borde ju därför börja göra mer, skulle han bli nekad i TR är nog risken liten att han överklagar till hovrätten (där finns ju faktiskt juridiskt kunniga personer...).
Ett sätt kan väll vara att samla ihop en maillista till alla banker och inkasson och skapa en mailmall alla som vill får använda.
Så ser man till att flera forumsmedlemmar skickar samma mail och bifogar alla FUP:ar
Förklarar att nästan inga skulder finns till ARS och att borgenärerna får betydligt lägre procent av utbetalningarna från betalplanen.
Men att alla geldenärer känner sig tvungna att godkänna betalplanen för att man inte får ha tvistig skuld och ingen vill tappa sin skuldsanering.
Lägger man fram ett tillräckligt gediget fall till alla borgenärer så kanske det finns ett par som är intresserade av att ta upp fallet mot ARS.
Har han krävt miljoner av tusentals eller tiotusentals personer i skuldsanering under många år så är det väll miljarder han krävt får vara med på betalplan. Får han igenomsnitt 20% utbetalning från det han kräver så börjar det totalt röra sig om ganska stora pengar för varje procent som borgenärerna går miste om.
Jag vet inte - en idé bara. Om någon sitter på resurser och kan ha ett intresse att ta fighten mot ARS så är det banker som omsätter hundratals miljoner eller massvis av miljarder. Men som felaktigt får 15% utbetalt från betalplaner istället för 25 eller 30% då ARS spär ut dom genom att lägga till miljoner i bedrägeriskulder. Större banker/inkasson har också stora legal teams. Hur glad är Gothia, Remember,
Svea, Collector, Satander eller Intrum om dom får veta hur mycket pengar dom förlorar på en privatperson.