Hej,
Tack för ditt hyfsat osympatiska svar, jag vet inte vad du känner att ditt svar tillförde?
Jag instämmer att det var klumpigt att inte tänka på det innan, men jag har aldrig blivit nekad kredit vid fakturaköp etc tidigare på motsvarande belopp. Därför hade jag väldigt svårt att förutse att det skulle bli ett problem denna gång.
Men du tycker inte att det är rimligt av SEB som enda kreditgivare kan ta en diskussion, när ens UC inte överensstämmer med verkligheten? Det är förvisso inte UC's fel utan ligger snarare hos SEB, som tittar på en "gammal" UC istället för att se vilket engagemang kunden har. För de hade väldigt enkelt kunna se att det lån som stod på UC:n inte finns i praktiken.
Nåja allt löser sig och det är inte hela världen. Dock otroligt märkligt hur ointresserade banken är att lyssna, diskutera och eventuellt korrigera ett automatiskt beslut.