Långivare med aktiv utlåning

1. Brixo Kontokredit - Lån utan UC, Swish
2. Kredio - Lån utan UC
3. Brixo Privatlån - Ingen UC
4. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
5. Zmarta - Jämför lån (ny)
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Binly - Lån utan UC
9. Ferratum - Lån utan UC
10. Klaralån - Lån utan UC
11. Credifi - Lån utan UC
12. Nätlån - Lån utan UC
13. Merax - Swish-utbetalning, ingen UC

STK Invest AB, skuld kvar?

Vad sa han när du ringde och skrek då? :)
 
Tänkte på ..Din finans har väl inte rätt att lämna ut våra personnummer till höger och vänster, Dessutom när man inte har någon skuld till dem.
Det i sig är obehagligt
 
Är det någon som hört något mer om detta? Ni som inte betalade Dinfinans fakturor förra året hände det något mer? Känns som att de är medvetna om att det är fel om de inte väljer att skicka det vidare.
 
Silver menar du vanlig faktura eller falsk faktura de skickade ut förra året? Hade bara vanlig faktura förra året och den fick jag ingen falsk på förra året eller i år så jag har ju haft tur.
 
Ja jag har inte hört något mer än mailet jag fick att det var fel och jag hade problem med dem förra året(din finans) då de skicka inkasso fast det var betalt men de fick skicka ett mail om att allt är slutbetalt
 
Tänkte på ..Din finans har väl inte rätt att lämna ut våra personnummer till höger och vänster, Dessutom när man inte har någon skuld till dem.
Det i sig är obehagligt
Jodå de har de om de säljer skulden vidare.
 
Men om man inte har skuld hos dem har de ändå rätt att lämna ut personnummer?
 
Har ingen skuld kvar hos dem men undrar om de då de har mina personuppgifter om de kan försöka skapa en falsk faktura som de säljer vidare de gjorde ju så i år och förra året.
 
Ja mycke mygel och båg där eller så en väldigt förvirrad person 😱
 
Bra i alla fall att de försvunnit hoppas ingen har skuld kvar hos dem.
 
Det är ingen som har betalat, vi har meddelat dom flesta om situationen ,vi han inte skicka ut så många som tur var. Skulle det ändå vara nån som betalar in så kommer vi att meddela dem att vi har skickat pengarna till Din Finans.

Jodå jag betalade!! Tyvär av bara farten innan jag kollade upp att det stämde.
Jag har inte alls fått något meddelande att pengarna är skickade till din finans...
 
Jodå jag betalade!! Tyvär av bara farten innan jag kollade upp att det stämde.
Jag har inte alls fått något meddelande att pengarna är skickade till din finans...
Hade du någon skuld hos Dinfinans, fick du någon bluffaktura förra året?
 
Senast ändrad:
Var det mycket du betalade i år och vad ska du göra nu för att få dina pengar tillbaka? Har du kontaktat STK Invest om att de skickat din betalning vidare?
 
Var det mycket du betalade i år och vad ska du göra nu för att få dina pengar tillbaka? Har du kontaktat STK Invest om att de skickat din betalning vidare?

Mailade dem men får bara nedanstående svar.
Nej drygt 500, vet inte hur man går tillväga om det går överhuvudtaget att få tillbaka dem? :/


"Hej

Vi på Stk har avslutat vårt samarbete med Din Finans.
Då vi insåg bristerna i deras faktura hantering.

Tyvärr han vi skicka ut en del fakturor, innan granskning där vi insåg brister.
Vi kommer därmed lägga ner alla våra krav som vi skickat ut till gemeneman.


Vi ber om ursäkt för detta och hoppas att förståelse finnes.
Vid förfrågningar ang. detta var god ring eller maila till oss på Stk.

Med vänlig hälsning

Vi på Stk

OBS!!! Alla som har fått en faktura från oss gällande Din Finans kan bortse från den!!! "
 
Tyvärr tror jag du inte får dina pengar tillbaka då Dinfinans inte finns kvar längre och de inte svarar på mejl eller telefon. Jag tycker personligen att felet ligger lika mycket hos STK Invest då de inte kontrollerade Dinfinans innan de skickade ut fakturor. Vet vi egentligen om de pengar de fått in verkligen gått till Dinfinans eller om STK Invest stoppat dem i egen ficka. Så i detta fall lär du nog inte få tillbaka från någon av dem.
 
Vet vi egentligen om de pengar de fått in verkligen gått till Dinfinans eller om STK Invest stoppat dem i egen ficka. Så i detta fall lär du nog inte få tillbaka från någon av dem.

Nej, det vet vi verkligen inte. Därtill visste redan STK Invest om att det var fel och att man påstått sig lägga ner alla fakturorna när man ändå påstått fortsatte skicka vidare pengarna till Din Finans. Man hade alltså avslutat fakturorna, men fortsätter skicka pengar vidare ändå för fakturor som då alltså inte längre finns. En faktura som är nedlagd, men man tar emot pengar på felaktiga grunder som man påstår sig skicka vidare, utan rätt att göra så eftersom man inte ens har en giltig faktura, är inte det stöld eller bedrägeri?
 
Jodå jag betalade!! Tyvär av bara farten innan jag kollade upp att det stämde.
Jag har inte alls fått något meddelande att pengarna är skickade till din finans...

Jag tycker du ska polisanmäla för stöld eller bedrägeri.
 
Undrar hur det har gått för andra i den här tråden som skrev att skrev att de hade eller skulle polisanmäla?
 
Jag fick ju också brev från de här företaget , men fick mail då jag skrev till dem att jag ej har skuld och har kvar papper på det så jag gick inte vidare med detta
 
Fick också brev. Mailade de och fick direkt svar att jag skylla strunta i de.
 
info@ silwervik.se är mailadress till fd. DinFinans hoppas du får svar
 
Jag betalade in 384 kr för att starta en avbetalningsplan. Har mailat de men får bara autosvaret tillbaka. Ska jag bara glömma dem eller vad tycker ni jag ska göra? Jag har skuld hos din finans kvar sedan tidigare, men det företaget finns ju inte kvar längre?
 
Till vem betalade du 384 kr till Silwervik, STKInvest eller Chief Financial Services.
 
Skulle vara tacksam för att inte blanda ihop en ägare med en suppleant.

Ädelmetallen bedriver verksamhet inom handel med ädelmetaller och antikviteter inte faktureringar.


Tack på förhand.

mvh.

Pierre L
Styrelseordförande i Ädelmetallens Finans i Sverige AB
 
Skulle vara tacksam för att inte blanda ihop en ägare med en suppleant.

Ädelmetallen bedriver verksamhet inom handel med ädelmetaller och antikviteter inte faktureringar.


Tack på förhand.

mvh.

Pierre L
Styrelseordförande i Ädelmetallens Finans i Sverige AB

Hej Pierre! Nu har jag bara snabbt scannat igenom den här sedan länge utdöda tråden du precis bumpade, men var blandas ägare och suppleant ihop? Antar att du syftar på inlägg #7, men där listas ju bara Süleyman Dags bolagsengagemang?
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Tillbaka
Topp