Lånforum.se rekommenderar

1. Zmarta - Forumets favorit
2. Lendo - Ett bra alternativ
3. Klaralån - Lån utan UC
4. Brixo Privatlån - Ingen UC
5. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Kredio - Lån utan UC
9. Flexkontot - Swish, ingen UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Brixo - Swish-utbetalning & Ingen UC

frågor ang. samlingslån.

jag har skrivit här förut och frågat om lendo, om det är någon idé att söka ett större lån med 7 förfrågningar. fick svar att det nog inte är omöjligt.

nu efter april försvinner ngra förfrågningar och det börjar bli dags att fundera seriöst på om jag ska söka det där samlingslånet. dock hade jag ju dumt nog kollat på en gammal kreditupplysningskopia när jag skrev sist, och har i själva verket fler förfrågningar än jag trodde. nedan följer mina stats.

lån: ca 170.000 kr.
antal uc: (när april är slut) 12 st. två är från januari resp februari (en är för ett lån (dumt men nödvändigt) och en är ifrån när jag skulle regga mig för faktura på smsbiljett på ett bussbolag, trodde aldrig dom skulle ta uc.. :(), 6 från augusti förra året och 4 från september förra året.
underskott av kapital: på förra årets deklaration ca 700 kr, på årets (men om jag söker i april har ju den inte hunnit registreras än väl) 30.800 kr.
inkomst: deklararerad inkomst 2011 229.000 kr, och 2012 (som nog inte hunnit reggas), 251.000 kr.

jag behöver alltså söka ett lån på ca 170.000 kr. jag har inte räknat riktigt på om jag skulle kunna ta ett mindre och lösa några av lånen och vad det isåfall skulle innebära för månadskostnaden, men det är kanske ett alternativ. vill ju helst lösa allt dock.

så, vad tror ni mina chanser är? på lendo, annan låneförmedling eller enskilda banker?

kan ju lägga till att det inte är ngt alternativ att söka lån hos min bank då de ser mitt kontoutdrag (mitt spelande).

jag vet liksom inte om jag ska testa söka efter april nu och se hur det går, eller om jag ska vänta till september är slut. det är ju dock det där med att min ekonomi är så totalt värdelös just nu (betalar ca 6000 kr per månad på mina lån, med andra utgifter lämnar det mig med ca 2500 kr över varje månad) och att jag inte vet om jag pallar i ett halvår till.. känns så himla hopplöst hela skiten. :/
 
Jag tycker Lendo verkar vara det bästa alternativet helt klart. Min man är höginkomsttagare och får ut ca 55 000:-/mån, oftast mer, själv har jag högsta aktivitetsstödet från FK, ca 9000:-/netto per månad, och bara för att slippa inlägg om att jag är lat ovh en parasit så:

Jo, jag söker jobb men det är inte lätt att hitta något när man inte klarar t ex hemtjänst/vårdbiträdesyrken pga kass rygg (skoliosliknande besvär), ska dock vidareutbilda mig till hösten trots att jag redan har en fil kand, men jag vill verkligen inte vara nån samhällsparasit...bara så alla rättfärdiga lutheraner vet redan nu att jag VILL göra rätt för mig. Jag har jobbat under många år, ofta 11-12 timmar/dag och ofta både helger och storhelger, men det blev s k "arbetsbrist" (påhittad, det var mer brist på personal än på arbete, men nån ursäkt måste väl cheferna ha) och då låg jag för långt ner på LAS-listan...efter det blev det en del vikariat men sen några år bara praktik via AF osv. Men nog om det!

Hur som helst, min man hade ETT enda blancolån (i Handelsbanken) på cirka 40 000:-. Inga bet.anmärkningar, inga studielån, aldrig sen med räkningar osv osv... Han har ett MasterCard från Handelsbanken med 10k i kredit (han använder bara krediten i absoluta nödfall), ett Siba-kort med ynka 3k i kredit (han hade ca 1500:- i skuld på det just då) och ett oanvänt BlueCard från Fritidsresor (det är nu omgjort till ett vanligt MasterCard men när detta hände var det bundet till att betala av resor man köpt på Fritidsresor) med 20k i kredit plus ett Statoil MasterCard med 15k i kredit som också bara används i nödfall (och i de där jäkla p-automaterna där man måste ha ett bensinkort för att betala parkeringen...).

Sen fick han en FET skattesmäll, detta eftersom hans omständigheter kring jobbet är lite speciella... Han är s a s anställd i ett annat land men jobbar från Sverige så Skatteverket har betett sig helkorkat och skickat honom fram o tillbaka mellan ländernas skatteverk och olika handläggare eftersom ingen har fattat i vilket land han ska betala skatt. Det har varit rena cirkusen faktiskt :). Hur som helst var han beredd på en skattesmäll och hade lagt undan 60k till detta. Det var bara det att han fick skatta 170k istället! Han hade en månad på sig att betala (annars skulle det bli fogden) och det fattades alltså 110k! Vi har ingen säkerhet i form av bostad (bor i hyresrätt) och bara en skruttig bil från 90-talet eftersom vi mest kör korta sträckor. Ingen av oss har föräldrar/släkt som kan/vill låna ut pengar. Så han vände sig till Handelsbanken (notera att han är fast anställd sen många år, tjänar BRA och hade ETT förhållandevis litet blancolån) som sa att de bara tänkte låna ut 60k pga att säkerhet saknades. Herregud liksom. Ska en skötsam person som tjänar bra och knappt har skulder nekas att låna av sin bank till en legitim skatteskuld (det var ju inte tal om skattefusk eller så) pga att han inte är husägare eller kör en ny BMW???

Till slut så fattades det alltså 50k, så han lusläste på nätet om olika lån osv och kom fram till att Lendo var helt klart bäst vad gäller villkor (t ex kan de - via andra banker/långivare då - erbjuda lån som inte är annuitetslån och det är en stor fördel eftersom annuitetslånens betalningstid kan förlängas i evighet om räntan stiger osv). Han blev beviljad att låna 50k direkt via Lendo och de var bra att ha att göra med också!

Nu är väl detta lite av en "skräckhistoria" men det kan ju vara värt att veta att en högre inkomst inte alltid räcker för att ses som kreditvårdig....även om man har noll anmärkningar och max en förfrågning (på det gamla banklånet och kreditkorten alltså) per år de senaste sju åren...

Jag hamnade i en skuldfälla med korttidslån för flera år sen (har fortfarande stora skulder men passar mig för korttidslån såvida det inte rör sig om att låna 500:- av en vän några dagar) och vände mig då till Freedom Finance. Vet att många ogillar dem men de hjälpte mig faktiskt trots att jag gick på a-kassa då och inte hade någon som kunde gå i borgen etc. Jag fick ett lån genom dem på 40 000:- (visserligen hos Haléns och med hög ränta, men jag kunde iaf betala av både korttidslånen och några postorderskulder jag hade + serva och laga min dåvarande bil - hade en lite nyare bil då än nu).

Blev långt det här men jag tror visst du har möjlighet att få ett samlingslån på 170 000:-! Det är ju inte JÄTTEmycket pengar i dagsläget. Ang din UC-historik så tycker jag såhär: istället för att söka lån på nätet, ring (om de har telefonhandläggning)! Då kan du förklara dig bättre och personen som svarar får en helt annan "känsla" av att prata med en människa och inte bara läsa en trist pappersansökan... Om du är uppriktig med att vilja lösa gamla lån med ett större så märks det nog på dig om du ringer att du är ärlig. Så ring om det går!

Jag tycker du ska testa följande bolag:
1. Lendo
2. Freedom Finance

..och i nödfall om du står ut med tanken på höööööga räntor (är dock hyfsat lätt att bli beviljad lån om man har fast inkomst):

3. Resurs Bank
4. Nordax Finans (rekommenderas enbart om ALLT annat skiter sig!)

Äger du en bostad så finns ju Bluestep, vet inte om de är bra att ha att göra med men deras bolån ska väl vara rätt dyra. Vet inte hur det ser ut om man lånar mex en fastighet som säkerhet dock.

Lycka till och berätta gärna hur det gick sen!
Mvh
/Slösa
 
Hur lätta är Resurs bank och Nordax skulle du säga?

Jag har 200 000 inkomst 2012, 35 000 underskott, 60 000 lån på min UC, 2 förfrågningar från 2012.

Vill gärna ha lån på minst 80 000 kr för att samla ihop allt..
 
Hej jag har ansökt om ett lån nu som absoluta sista utväg hos lendo.. Tror verkligen inte jag blir beviljad men tänkte testa som det sista nu innan all hamnar hos kfm... Har typ 50uc ff..nu till min fråga.. Jag sökte igår kväll vid 23.00 tiden men har ännu inte fått nått svar.. Får man svar även om man inte blir beviljad eller hur funkar det??
 
Jag håller tummarna för dig!! För mig tog det någon dag innan jag fick sms om att en bank lämnat ett erbjudande. Fick inte besked om något avslag från respektive bank.
 
Ok inget besked heller från lendo? Vad snällt att du hjälper till att hålla alla tummarna:).. Tack!!
 
Det var tyst från lendo om avslagen. Hoppas du blir beviljad av någon bank, för mig blev det marginalen.
 
Hej jag har ansökt om ett lån nu som absoluta sista utväg hos lendo.. Tror verkligen inte jag blir beviljad men tänkte testa som det sista nu innan all hamnar hos kfm... Har typ 50uc ff..nu till min fråga.. Jag sökte igår kväll vid 23.00 tiden men har ännu inte fått nått svar.. Får man svar även om man inte blir beviljad eller hur funkar det??

aclc har du hört något från Lendo än? Håller tummarna att du fått ett positivt svar.
 
Nej inte hört något så antagligen avslag!!! :(.. Väntar på breven från kronofogden nu!! Dom börjar nog komma vilken dag som helst:(.. Är jätte rädd och orolig över vad som ska hända..
 
Har du loggat in på Lendo och kollat?Om du inte har någon inloggning kan du ringa 0771-131310 för dina inloggningsuppgifter.
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp