Långivare med aktiv utlåning

1. Klaralån - Lån utan UC
2. Brixo Privatlån (ny) - Ingen UC
3. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
4. Zmarta - Jämför lån (ny)
5. Tomly - Lån utan UC
6. Kredio - Lån utan UC
7. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
8. Binly - Lån utan UC
9. Brixo - Lån utan UC
10. Ferratum - Lån utan UC
11. Credifi - Lån utan UC
12. Nätlån - Lån utan UC
13. Merax - Swish-utbetalning, ingen UC

Döende och vill ta lån

Hej, "wall of text"
Svår trådstart det här men det är som rubriken säger.
Men innan ni skriker att jag är självisk och ett j*vla mehä så vet jag det redan.

Jag är 25 år och lider av svår Diabetes typ 1. Med det så kommer det många följdsjukdomar t.ex Neuropati som är så smärtsam.

Bukspottkörteln, Gallblåsan är bortopereade förra året. Jag har tagit så mycket Insulin att jag nu är Insulin resistant.

Jag är bortom hjälp. Jag får så mycket mediciner jag vill, eller rättare vad jag betalar för.

Jag bor inte i Sverige så jag betalar all sjukvård och mediciner själv. Någon försäkring har jag inte eftersom jag haft Diabetes sedan jag var liten.

Jag har 47000sek netto varje månad i avkastning att leva på. Men det är inte bara sjukvård etc som kostar. Jag har 5 munnar att mätta och försörja. Inkl en hund.

Det är här de själviska lånen kommer in. Jag och mina nära vill LEVA den sista tiden jag har kvar. Utan den värsta smärtan och att gråta sig till sömns.

Det är inte alltid pengarna räcker till. Jag vet att jag har mycket pengar men bara mediciner kostar mig 22000sek i månaden. Tillägg läkare och sjuksköterskor.

Mina operationer kostade mig över 1, 2 miljoner förra året.
Nu vill jag kanske ta lån för att bara spendera på shopping och roliga saker.

Skulle jag ta ett lån så går jag ju in med vetskapen att jag inte kommer hinna betala tillbaka. Bedrägeri?

Mitt dödsbo kommer visserligen att ta hand om det.

Men är det lagligt för mig att ta ett eller flera lån i detta läge?

Förlåt för mycket text. Jag försöker alltid att framföra vad Diabetes gör med en. Det finns ingen bot, man äts bokstavligen inifrån.

Tack för att du läste.
/Mulan
 
Svårt att veta vad som är lagligt när vi inte vet vart du bor.
 
Du kan möjligen låna med dina värdeppper som säkerhet. Men annars är det svårt utan inkomst från arbete. Men det blir oavsett ett nollsummespel låna nu och det dras som sagt av från dödsboet. Svårt att se att du skulle få ett lån större än dödsboets värde. Det är bättre att sälja av det som generera avkastning så slipper ni betala räntan.
 
Jag förstår inte riktigt alt för jag menar om sjukvården är gratis i Sverige varför betala det 2 miljoner Singapore när du kan få allt gratis hemma?
 
Jag förstår inte riktigt alt för jag menar om sjukvården är gratis i Sverige varför betala det 2 miljoner Singapore när du kan få allt gratis hemma?
Bättre och snabbare här. Sjukvården i Sverige är inte alltid så bra. Dessutom kallt och jobbigt. Men firar gärna midsommar där.
 
Tråkigt att höra din situation. Jag skulle säga ta varenda lån du kan så länge det inte kommer påverka dina barn sen å lev livet!
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Topp