O
Otilia
Gäst
Poäng: 0
Thank you both for the answers, I’m a bit more relaxed now. Let’s hope all will work out well tomorrow.
Have a great evening!
Have a great evening!
Följ videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din hemskärm.
Notera: Den här funktionen kanske inte är tillgänglig i vissa webbläsare.
Jag hade 9 st. När jag fick mitt samlingslån förra sommaren. Sen om man har flera så är det ju Mer ok om de är äldre ff.Hej!
Hur många ff är okej att ha när man ansöker om ett lån?
Jag hade 9 st. När jag fick mitt samlingslån förra sommaren. Sen om man har flera så är det ju Mer ok om de är äldre ff.

Jag testade och tog en koll på mig själv och jag ligger riktigt uselt just nu.
Riskprognos: 22%
När jag kollar min upplysning så finns en del gamla Krediter och smslån kvar som är återbetalda.
![]()
Gör dessa att jag får sämre betyg, även fast jag inte utnyttjar de krediterna?
Hur får dessa att försvinna?
Dom där är inte avslutade, du får kontakta resp bank och avsluta dom, sedan försvinner dom helt och hållet efter ett årJag testade och tog en koll på mig själv och jag ligger riktigt uselt just nu.
Riskprognos: 22%
När jag kollar min upplysning så finns en del gamla Krediter och smslån kvar som är återbetalda.
![]()
Gör dessa att jag får sämre betyg, även fast jag inte utnyttjar de krediterna?
Hur får dessa att försvinna?
När uppdateras min kreditvärdighet på minUC? Syns det imorgon eller blir det nästa vecka?
Min skuldsanering gick ut i oktober 2020, jag har inga lån på UC, jag har en anmärkning med datum 2018-05-02, som gick ut idag, betyget sjönk från 5 till 3, jag har en anmärkning till som går ut 2021-08-07, det är restavgift för tv. Jag måste alltså vänta ut den också innan betyget hamnar under 1, hade hoppats att denna som gick ut idag hade räckt för att få ner betyget, har som sagt inga lån på UC och 537 tusen i inkomst 2020, 518 tusen 2019. Jaja har varit på KF med löneutmätning sen 2013, så några månader till kan man väl vänta .
Exakt Zaozi, jag behöver söka blancolån till insats, helst utanför UC, jag sökte i oktober 20 när min skuldsanering gick ut genom Lendo/compricer och jag fick bolån 2 millar (1.7) från nordax till 3.95 %, i deras kalkyl var det OK om jag finansierar instans 300 tusen med blancolån, sen när jag sökte blancolån så fick jag enbart erbjudande från Thorn 100 tusen till 20% ränta. Så husdrömmarna fick vänta, hade lite hopp att allt låg i denna anmärkning som gick ut idag ( 3G 8700 kr) men uppenbarligen måste jag ju vänta ut den som går ut i augusti, restfört tv-avgift på 894 kr =(

Tror inte att du ska hoppas på för.mkt. att anmärkningar och det blir gamla var det aldrig ngt jag märkte av att det hjälpte på betyget iallafallVa tror vi om betyget till i morgon?
Ligger nu på 36,9 %. 8 förfrågningar blir 7 i morgon. Samtidigt som den ”nyaste” misskötta krediten blir 1 år gammal i morgon.
Ska man tro på någon förbättring eller va tror ni ?![]()
Ne absolut.Tror inte att du ska hoppas på för.mkt. att anmärkningar och det blir gamla var det aldrig ngt jag märkte av att det hjälpte på betyget iallafall
blev glad bara när betyget sjönk från 44,5 till 36,9 här om dagen från att gå från 9 till 8 förfrågningar.
Men nått litet skutt till vore ju trevligt 
.
har ändå 8-9 ff kvar