Långivare med aktiv utlåning

1. Brixo Kontokredit - Lån utan UC, Swish
2. Kredio - Lån utan UC
3. Brixo Privatlån - Ingen UC
4. Loanstep - Ingen UC, nytt erbjudande
5. Zmarta - Jämför lån (ny)
6. Creditstar - Ingen UC, nytt erbjudande
7. Tomly - Lån utan UC
8. Binly - Lån utan UC
9. Ferratum - Lån utan UC
10. Klaralån - Lån utan UC
11. Credifi - Lån utan UC
12. Nätlån - Lån utan UC
13. Merax - Swish-utbetalning, ingen UC

Abcfinans.com bluff?

Det är bluff. De betalar inte ut något. Jag ansökte i måndags. Mejlade de i torsdags då jag inte fick något svar. De har inte svarat eller betalat ut några pengar.

Det finns 150 andra bolag att ansöka från? Varför ansöka från det här bolaget?
 
Pinsamt. Hatar lurenderijer.
 
Fick varesej svar pengar eller något annat.
 
Naturligtvis inte.
 
Givetvis inte,
Ville påvisa att allt är bluff och båg
 
Jag lånade 5000kr av dom dum som jag var. Fick dom 2 dagar efter ansökan. Har skrivit till och frågar när fakturan kommer inte fått något svar ännu.. Har gått 3 dagar nu sen jag fråga..
 
Skickade du ID?
 
Jag fick faktiskt inte ens ett mail när jag ansökte, inte heller någon bekräftelse/samtal/sms.
 
Och ännu en anonym som lånat medans Terry inte fått en spänn haha
Om du inte tror mig så jag kan skicka bild på överföringen. Är nojig som fan att dom ska knasa med mig. Därav skrev jag i denna tråden. Stör det dig är det ditt problem.

Dock tog dom ingen kreditupplysning. Och efter jag skrivit i denna tråd fick jag betaluppgifter till dom. Så antagligen läser ägaren till abcfinans tråden.
 
Ok som alla i tråden konstaterat här i tråden så vet vi inte vilka somligt bakom Abcfinans.com eller lana1000.com
Det gemensamma med mig och anonym1 är att vi samtidigt med ansökan sände in id och fick lånat 5000kr. Terry fick inte lånat genom att han inte skicka in kopia på Id. Det är alltså uppenbart att de som lånar ut vill ha koll på vilka de lånar ut till. Som extra info kan jag berätta att jag skrev till dem efter en vecka oxh fick svar att de 5000kr + några hundringar skulle betalas in till ett konto. Detta gjorde jag och så är saken ur världen. I egenskap av fattiglapp kan jag tro att det är tämligen riskfritt att skicka in id. Ifall dom eller nån i kretsen skulle vilja begå bedrägerier så finns det nog mer likvida offer en oss. Bara bli gratismedlem på Ratsit.com i inloggat läge kan du slå på finare adresser och få upp fullständiga siffror i personnummer på folk. Större potential i denna källa än att välja någon av oss. Summan av kardemumman är alltså att man får låna och man får också möjlighet att betala tillbaka. Detta är inte de minsta reklam för sajterna utan självupplevda erfaerfarenheter. Längre bak i tråden finns även en postad bild på insättning. Låna av dem eller inte, det beslutet får man ta själv.
 
Helmer.
Jag blev aldrig ombedd att skicka in mina ID-Handlingar.
 
Helmer.
Jag blev aldrig ombedd att skicka in mina ID-Handlingar.
Inte jag heller, men längre ner stod det att det kan påskynda processen och därför valde jag på eget initiativ o göra det. Behövde ververkligen pengarna liksom. Men nu har jag betalat tillbaka. Man tar nog en onödig risk, dvs att låna av någon okänd och inte betala tillbaka.
 
Efter min lånansökan så fick jag mail av dom att inte beviljade lånet om jag inte skickade in bild på ID
 
Admin.
Lås och slänga denna tråd.
 
Vi låter den ligga. Andra kommer att söka på Abcfinans på Google och vill ha mer information om företaget.
 
Intressanta villkor angående ansökningsavgift

"Den som ansöker om lån får inte ha några aktuella skulder hos Kronofogden samt avsikt att återbetala lånet på den avtalade förfallodagen. Med aktuella skulder avses även aktuella ansökningar om betalningsföreläggande som lånesökanden är medveten om. Låneansökan måste även ha en fastställd taxerad inkomst på minst 200 000 kr. Sker låneansökan trots att dessa krav inte är uppfyllda kan lånesökanden komma att debiteras enligt de grunder borgenären tillämpar som kan innebära att en avgift (ansökningsavgift) utgår motsvarande upp till lånebeloppet som ansökan sker om, eller att betalning för det ansökta lånet krävs jämte ränta enligt avtalet."
 
Jag fick inte ens lånet :D
 
Wtf har dom ändrat sina vilkor på lånen? Har det alltid varit 3000kr i ränta på ett 5000kr lån? Under 2 månader??
 
ni som fått lån, hur har ni fått fakturan? Fick utbetalt förra veckan men har ej fått någon faktura. Har skickat mail men inget svar. Någon som har alt. Kontaktuppgifter till dessa?
 
ansökte förra veckan och har ännu ej hört något från dom. Hur lång tar det innan de beviljar ansökan? Känns som ett skämt företag
 
Ta en titt i Lånforums guide för bästa samlingslån, där finns svar på de vanligaste frågorna runt samlingslån.
Tillbaka
Topp