O
Oregistrerade
Gäst
Poäng: 0
hur mycket lån hade du sen innan som syns på uc??
Följ videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din hemskärm.
Notera: Den här funktionen kanske inte är tillgänglig i vissa webbläsare.
Tar bank Norwegian uc,? jag har ansökt 2gg och fått avslag men jag kan inte se vart dom tar sin kreditupplysning, har kollat på uc men där finns ingenting från dom.
Jag har varken skuldsaldo , anmärkningar , lån på 38000 kr är det enda jag har, årsinkomst 340000kr, men jag får avslag på engång, tas inte ens uc.
Första gången jag ansökte där var för ca 7 mån, sen sökte jag igen igår, har fått avslag bägge gg
dom godkänner inte anmärkningarnågon som fått lån med betalningssnmärkning ?
Har sökt kreditkort hos dom precis men fick avslag, kom underfund med då jag ringde och frågade varför att dom inte tog en ny UC utan använde en gammal som fanns i systemet som dom tagit på mig för ett år sen !!
Blev först nekad med den gamla UCn men sen godkänd när dom manuellt tagit en ny UC.

Jag får nej med kreditbetyg 14,8% Mindre bra, Blanco på 76 000, avbetalning på 22 000 och kontokrediter på 84 000, deklarerad inkomst 400 000, 11 förfrågningar, 37 000 i underskott.
Sökt både på Norwegians sida för några månader sedan och via Axo finans mer nyligen.
Kolla mitt inlägg lite högre upp, har Ni sökt tidigare, har Ni sett att dom tagit UC nu?. Fråga dom när dom tog UCn! Så Ni inte råkar ut för samma sak som mig att dom har en gammal UC som kanske är felvisande.
Jag sökte via Axo i våras och då togs ingen UC av Norweigen såg jag ju men Axo bedyrade att dom frågats. Förstått nu efteråt att Norweigen fick frågan men använde sig av en gammal UC som låg i deras system sen ett år tillbaka.
Vad kul att höra! 
Tack Norwegian nu är jag äntligen räddad! Sökte ett samlingslån om 400 tkr kl 9.45 blev preliminärt beviljad. Fyllde i alla uppgifter om vilka lån som skulle lösas, allt ska gå till att lösa andra lån. Strax efter klockan 12 idag fick jag besked om att de utbetalt lånet (dvs betalt mina andra skulder). Trodde aldrig att jag skulle få lånet, med UC Mindre bra, 44,1%. Men de såg kanske till mina övriga uppgifter: 895 tkr inkomst, 63 tkr i underskott, 9 ff (tyvärr två blanka). De bedömer alltså inte lika som övriga banker.
Vad fick ni för ränta?
15%, inte den bästa, men bättre än de gamla lånen som skulle lösas in, däribland en del SMS-lån. Det bästa av allt är att jag kommer att ha ett lån (blanco) på UC istället för flera däribland kreditkort, så min scoring kommer att förbättras. När jag betalt av ett tag och får bättre scoring så tänker jag försöka lösa lånet med ett bättre lån, men som det ser ut nu så blir jag i varje fall skuldfri om 7 år.
Stort grattis, vad skönt att du fick ett samlingslån.
Någon som vet om dom brukar kräva handlingar som arbetsgivarintyg eller lönespec för att bli godkänd?
Någon som vet om dom brukar kräva handlingar som arbetsgivarintyg eller lönespec för att bli godkänd?
Ringer dom upp och tjålar? Eller skickar dom skuldebrevet?
får man besked via mejl??